fallback

В Пекин започна двустранният диалог САЩ-Китай

Делегация от над 200 американци пристигна в азиатската държава

09:25 | 24.05.10 г. 5
Автор - снимка
Създател

Курсът на китайския юан спрямо долара, двустранното икономическо сътрудничество и премахването на бариерите пред него, Иран и Северна Корея - това бяха първите теми, по които говориха лидери от САЩ и Китай, участващи в двудневния американско-китайски стратегически и икономически диалог на високо равнище в китайската столица, предават световните агенции.

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън призова Китай да работи заедно с ООН за координиран отговор на действията на Северна Корея, обвинена в потопяването на южнокорейски военен кораб в края на март, предаде AP.

Откривайки двудневните американско-китайски разговори на високо равнище в Пекин, Клинтън заяви, че трябва да бъде потърсена отговорност от Пхенян за трагичния инцидент, отнел живота на 46 южнокорейски моряци, който, според международното разследване, е причинен от торпедо, изстреляно от севернокорейска подводница.

Китай е главният съюзник на Северна Корея и засега остава неутрален по въпроса.

Клинтън наречи случилото се сериозно предизвикателство и прикани Пхенян да спре с провокативните си действия.

По повод Иран Клинтън изрази мнение, че проектът за резолюция с нови санкции на Съвета за сигурност, подкрепян и от Китай, ще изпрати ясен сигнал на Техеран, предаде АФП. Посланието на този проект към Иран е: изпълнявайте задълженията си или ще се изправите пред нарастваща изолация и последиците от това, предупреди Клинтън.

В първия ден от разговорите на върха в Пекин американският министър на финансите Тимъти Гайтнър призова Пекин да намали бариерите пред търговията и да развива по-балансирана икономика, предаде Ройтерс.

Министърът прикани китайското правителство да позволи покачване на курса на юана спрямо долара, което би отразявало пазарните сили и тенденции. Според Гайтнър един силен юан ще предостави необходимата на Китай гъвкавост да поддържа икономическия растеж с ниска инфлация, но и да засили инициативите за китайския частен сектор да пренасочи ресурси към по-продуктивни дейности с по-голяма добавена стойност, които ще бъдат важни за бъдещия растеж на китайската икономика.

В отговор на тези призиви Китай обеща в началото на срещата повече реформи относно обменния курс на валутата си, но не посочи график кога ще бъдат извършени тези реформи.

При откриването на двустранния диалог китайският президент Ху Дзинтао подчерта, че Китай ще напредва с реформите на механизма за обмен на юана, но това ще бъде съгласно принципите на взимане на независими решения. Президентът подчерта, че процесът ще бъде поетапен и контролиран от китайските власти, предаде Ройтерс.

Юанът беше замразен спрямо долара през 2008 г., за да се помогне на китайските износители да останат конкурентноспособни в момента на кризата и на ниското търсене на световните пазари. Според американски бизнес групи курсът на китайската валута спрямо долара е с 40% по-нисък от нормалното.

Някои американски законодатели настояват за наказателни мерки срещу Пекин заради изкуствено поддържания нисък курс на валутата.

В първия ден от диалога на високо равнище Китай призова САЩ да оповести сроковете за снемане на ограниченията за експорт на високотехнологична продукция, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на изявление на китайския вицепремиер Ван Цишан.

Пекин неведнъж е подчертавал, че свалянето на тези ограничения ще позволи да бъде уреден проблемът с търговския дисбаланс между Китай и САЩ. Ограниченията касаят технологии с двойно предназначение, които биха могли да се използват и във военната индустрия.

В предвожданата от Тимъти Гайтнър и Хилари Клинтън делегация в Китай участват повече от 200 души, като това е най-мащабното американско дипломатическо посещение в азиатската държава в американската история.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:31 | 03.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още