Изключителната устойчивост на китайските акции при глобалните разпродажби дава надежди на азиатските инвеститори, че регионалните акции ще поскъпнат през втората половина на годината.
В последния месец, когато основните световни фондови индекси се сринаха, китайските акции поскъпват, пише Bloomberg. Това подкрепи азиатските индекси, които се представят много по-добре от западните.
Всеобхватните усилия на Китай да съживи икономиката – за разлика от агресивното затягане на паричната политика в САЩ и другаде, също подкрепят перспективите за печалбите в региона.
„Много е вероятно китайските акции да помогнат на Азия да надмине западните акции, като се има предвид, че стимулите в Китай ще са по-изразени през втората половина на годината“, коментира Кери Гох, главен инвестиционен директор в Kamet Capital Partners Pte.
„Икономически Азия е по-зависима от Китай, отколкото останалият свят“, допълва Гох.
Акциите в Китай и Хонконг представляват около една четвърт от азиатско-тихоокеанския индекс MSCI, който надмина индекса на световните акции с почти пет процентни пункта през последния месец. Междувременно китайският индекс CSI 300 скочи със 7,6% през периода, като се възстанови от резките загуби по-рано тази година.
Основните двигатели в Китай са хлабавата парична политика, частичното вдигане на коронавирусните ограничения и залаганията, че ерата на технологичните репресии е приключила.
Дори и при насрещните ветрове на Covid, мнозинството от анализаторите все още очакват китайската икономика да нарасне с повече от 4% тази година. За сравнение, за САЩ се очаква икономически растеж от 2,6%. Това ще даде попътен вятър на Азия, където повечето страни посочват Китай като най-голям търговски партньор.
Разбира се, Азия не може да бъде напълно имунизирана срещу забавяне на най-голямата икономика в света. Стратезите на Goldman Sachs Group Inc. казват, че положителната възвръщаемост за Азия може да бъде трудна, ако пазарът на акции в САЩ остане под натиск.
САЩ са в епицентъра на парично затягане, но Китай, най-големият пазар в Азия, „се намира в различна точка от своя цикъл и в момента смекчава политиката“, пишат стратезите, сред които и Тим Мо, в бележка по-рано този месец.
Анализ на стратезите на Societe Generale SA също показва, че по време на 11 мечи пазара на S&P 500 от 1987 г. насам азиатските акции също са се понижили, но все пак са превъзхождали САЩ в повече от 50% от случаите.
Докато азиатските пазари приближават втората половина на годината, вероятният сценарий е разминаване между отделните страни, но средно регионът ще се представи по-добре от другите.
Страните, които са по-чувствителни към глобалните макросблъсъци - като Южна Корея и Тайван, се разглеждат от Goldman Sachs и SocGen като по-уязвими.