Индия забрани износа на пшеница, на която разчиташе светът, за да се облекчат ограниченията в доставките, предизвикани от войната в Украйна, заявявайки, че продоволствената сигурност на страната е под заплаха, съобщава Bloomberg.
Износът ще бъде разрешен до страни, които имат нужда от пшеница за продоволствена сигурност и въз основа на исканията на правителствата им, заяви генералният директорат по външната търговия на Индия в съобщение от 13 май. Всички други доставки се забраняват незабавно.
Решението да спре износа на пшеница подчертава опасенията на Индия заради високата инфлация, засилвайки хранителния протекционизъм от началото на войната. Правителствата по света търсят начини да гарантират местни хранителни доставки на фона на растящите земеделски цени. Индонезия спря износа на палмово масло, а Сърбия и Казахстан наложиха квоти върху износа на зърно.
Ограничаването на износа ще бъде удар за амбицията на Индия да се възползва финансово от световното рали в цените на пшеницата, след като войната възпря търговците потоци от черноморската житница на света. Внасящите пшеница страни се обърнаха към Индия за доставки, а най-големият купувач Египет наскоро одобри страната като източник на внос на пшеница.
Bloomberg News съобщи по-рано този месец, че рекордната гореща вълна е увредила добивите от пшеница в Индия, карайки правителството да обмисли ограничение на вноса. Министерството на храните заяви, че не вижда причина да контролира износа дори когато правителството снижи оценките за производството на пшеница в Индия.
Доставките с вече издадени неотменими акредитиви ще бъдат разрешени, се посочва в съобщението. Търговците са сключили сделки да изнесат 4 млн. тона досега за 2022-23 г., заяви министерството на 4 май. След Египет Турция също даде разрешение за внос на пшеница от Индия, допълни той.
След като войната удари превоза в черноморския регион, който формира около четвърт от световната търговия с пшеница, Индия се опитва да запълни вакуума. Страната цели износ на рекордни 10 млн. тона за 2022-23 г.
Местните предизвикателства обаче се оказаха в центъра на вниманието през последните седмици. Стотици хектари посеви от пшеница бяха засегнати през най-горещия март в историята на Индия, с което добивът може потенциално да намалее с 50% в някои региона в страната, сочи проучване на Bloomberg.
Това предизвика опасения на местния пазар, където милиони хора зависят от земеделието като основен източник на препитание и храна. Правителството заяви, че покупката на пшеница за неговата програма за хранителна помощ – най-голямата в света, ще бъде по-малко от половината от нивото от миналата година. Забраната за износ вероятно ще навреди на фермерите и търговците, които са натрупали запаси от зърно в очакване на по-високи цени.