Иран е предал документи, свързани с нерешени въпроси, на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), съобщава ръководителят на Иранската организация за атомна енергия Мохамад Еслами, цитиран от Ройтерс.
Миналия месец Иран и ядрената служба на ООН договориха тримесечен план, който в най-добрия случай ще разреши проблема с урановите частици, открити на стари, но недекларирани обекти в страната. Това премахва една от пречките за съживяване на ядреното споразумение, договорено със западните сили и Русия през 2015 г.
В края на миналата година Иран възстанови достъпа на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) до камерите за наблюдение на ядрените обекти в страната.
Преговорите за възстановяване на действието на споразумението пак са в застой заради искането на Техеран САЩ да се откажат от определението „терористична организация“ за Корпуса на гвардейците на иранската революция.
Дали Вашингтон ще направи някакви отстъпки, зависи от американския президент Джо Байдън и според източници на Washington Post той още не е взел решение.
Хората извън вътрешните кръгове в Иран и САЩ стават все по-притеснени. „Трябва да приключим тези преговори. Много е заложено на карта“, писа Енрике Мора, заместник-върховният представител на Европейския съюз по външната политика, в Twitter миналата седмица. Тази седмица той ще посети и Вашингтон, и Техеран.
ЕС координира преговорите между Иран и другите страни, подписали споразумението от 2015 г. - Франция, Германия, Русия и Китай.
Въпреки че преговорите по същество включват Иран и САЩ, които се оттеглиха от споразумението през 2018 г., Техеран отказва да говори директно с администрацията на Байдън, която технически е само косвен участник в дискусиите.
Корпусът на гвардейците на революцията и неговите лидери са под множество други санкции от САЩ срещу тероризма. Иран е и една от четирите държави в официалния списък на САЩ с държавни спонсори на тероризма.