fallback

Договорено е двумесечено примирие в Йемен

Примирието може да бъде продължено и след изтичането на срока, коментират от ООН

10:24 | 02.04.22 г.

Организацията на обединените нации (ООН) заяви, че всички страни в седемгодишната война в Йемен са се съгласили на двумесечно примирие считано от събота, предава Bloomberg.

Това е пробив в усилията за облекчаване на конфликта, който предизвика хуманитарна криза в страната-износителка на петрол от Персийския залив.

Водена от Саудитска Арабия военна коалиция се бори с подкрепяните от Иран хуси в Йемен от 2015 г. Войната премина границите на Йемен и засегна и съседни страни. Хусите увеличават атаките срещу саудитски енергийни и военни съоръжения през последните седмици, както и направиха първата си смъртоносна атака срещу Обединените арабски емирства тази година.

Рияд издаде категорично предупреждение в края на миналия месец, че износът на петрол може да бъде прекъснат, освен ако западните съюзници не окажат подкрепа на страната във войната.

В петък Ханс Грундберг, пратеник на ООН в Йемен, коментира, че страните в конфликта са се споразумели „да спрат всички офанзивни военни въздушни, наземни и морски операции в Йемен и през неговите граници“.

Говорителят на хутите и главен преговарящ за мир Мохамед Абдулсалам приветства съобщението, което беше обявено точно когато мюсюлманският свят се подготвя за религиозния празник Рамадан.

Предишните опити за прекратяване на сраженията се провалиха и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призна крехкостта на усилията за мир.

Прекратяването на огъня „отваря вратата за справяне с неотложните хуманитарни и икономически нужди на Йемен и създава реална възможност за рестартиране на политическия процес в Йемен“, коментира Гутериш пред репортери в Ню Йорк. Той призовава страните да надграждат инерцията и да се уверят, че „примирието се спазва напълно“.

Съгласно условията на прекратяването на огъня кораби, които превозват гориво, ще могат да влизат в контролираното от хутите пристанище Ходейда. Търговски полети могат да се изпълняват от и до летището в Сана до някои дестинации в региона.

Примирието може да бъде продължено и след изтичането на срока от два месеца със съгласието на страните, казва ООН.

Президентът на САЩ Джо Байдън приветства споразумението, но посочва, че условията на прекратяването на огъня са само първа стъпка. „Прекратяването на огъня трябва да се спазва, наложително е да прекратим тази война“, допълва той.

ООН изчислява, че 377 хил. души вероятно са загинали в резултат на конфликта до края на 2021 г. Около 24,1 млн. души – около 80% от населението на Йемен, са се нуждаели от хуманитарна помощ и защита, като 14 млн. са в остра нужда. Повече от 3 млн. души са изселени от домовете им от 2015 г. насам.

На север Саудитска Арабия, най-големият износител на суров петрол в света, в последните две години претърпя множество атаки с дронове и ракети, извършвани от хутите. Преди седмица петролно хранилище в Джеда беше засегнато от поредица от атаки с дронове.

Държавите от Персийския залив и Израел настояват САЩ да формулират стратегия за сигурност за Близкия изток, още повече, че Вашингтон се опитва да съживи ядреното споразумение с Иран от 2015 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:54 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още