Китайският държавен гигант Sinopec замразява инвестициите си в нефтохимическата индустрия и газовия пазар в Русия, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Китайската компания посочва, че има предупреждение от страна на правителството заради санкциите, които Западът налага на Русия.
В последните години Русия е най-големият съюзник на Китай. Това обаче не пречи на Sinopec да натисне спирачката на плановете си да инвестира около 500 млн. долара в изграждане на завод и съвместно предприятие на газовия пазар в Русия със "Сибур". Комплексът трябва да бъде въведен в експлоатация през 2024 г.
Един от миноритарните акционери в "Сибур" - Генадий Тимченко, е сочен за близък на руския президент Владимир Путин и беше включен в списъка на ЕС със санкционираните заради войната в Украйна лица.
Според Ройтерс нефтохимичният комплекс е изправен пред трудности да намери финансиране, след като заемодатели, сред които и руската държавна "Сбербанк", са под санкциите на Запада. От "Сибур" отказват да коментират ситуацията, само потвърждават, че ще продължат да си сътрудничат със Sinopec.
Китай нееднократно се противопоставя на санкциите, които ЕС налага на Русия, и заявява, че ще поддържа нормални икономически и търговски отношения с Москва. Но в същото време Пекин се притеснява, че китайски компании могат да пострадат от санкции и затова е издал нареждане бизнесът много внимателно да анализира своите инвестиционни планове в Русия.
Sinopec е вторият по големина доставчик на петролни продукти в Китай и третият по големина доставчик на природен газ в Китай.
От началото на военните действия в Украйна на 24 февруари три китайски държавни компании - Sinopec, China National Petroleum Corp и China National Offshore Oil Corp оценяват ефектите върху своите многомилиардни инвестиции в Русия, коментират още източници на Ройтерс. Според тях през този месец китайското Министерство на външните работи е извикало представители на тези компании и ги е предупредило да не правят необмислени ходове, купувайки например руски активи.
"Компаниите ще следват стриктно външната политика на Пекин в тази криза", коментират от една от държавните енергийни компании и допълват, че няма да има каквато и да било самоинициатива по отношение на новите инвестиции.
От ведомството отказват коментар на информацията. "Китай е голяма, независима държава. Имаме право да поддържаме нормални икономически и търговски връзки в широк кръг от области с останалите страни по света", коментират оттам за Ройтерс.