fallback

Индексите в Азия без единна посока след решението на Китайската народна банка

Според някои анализатори китайският регулатор може да започне да понижава лихвите през следващото тримесечие

12:00 | 21.03.22 г.

Водещите борсови индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион започнаха седмицата без единна посока, след като Китайската народна банка остави лихвите без промяна, а петролът продължава да поскъпва, пише CNBC.

Хонконгският бенчмарк Hang Seng, който нарасна с над 1% в началото на търговската сесия, записа спад в края на деня от 0,89% до ниво от 21 221,34 пункта. Индексът отчете ръст от над 4% за миналата седмица, когато премина през силно волатилна търговия.

Показателите на континентален Китай бяха оцветени в зелено - измерителят Shanghai composite нарасна незначително до 3253,69 пункта, а показателят Shenzhen component записа повишение от 0,41% до 12 379,64 пункта.

В понеденик Китайската народна банка реши да остави основните лихвени проценти без промяна в съотстветствие с очакванията на пазара. Някои анализатори обаче смятат, че може през следващото тримесечие банката да продължи серията от лихвени понижения, за да подкрепи забавящата се икономика.

Ръководителят в звеното за търговия с акции в континентален Китай на UBS Global Wealth Management Ева Лий заяви, че има очаквания за разхлабване на паричната политика в страната, включително за една или две серии от намаления на изискванията за резервите на банките.

Най-рано мерките за разхлабване може да се случат в началото на април. "Трябва да сме търпеливи, но смятаме, че ще се случи", каза още експертът.

Австралийският бенчмарк S&P/ASX 200 намаля с 0,22% до 7278,50 пункта, докато южнокорейският измерител Kospi изтри 0,77% от стойността си до 2686,05 пункта.

Индексът MSCI за акциите от Азиатско-Тихоокеанския регион извън Япония отбеляза спад от 0,27%

Пазарите в Япония са затворени заради отбелязването на национален празник.

Цената на петрола отново се покачва в понеделник на фона на продължаващата вече близо месец война в Украйна. Атаката на иранските бунтовници хуси в Саудитска Арабия също допринесе за нарасналото напрежение на пазара.

"Петролът поскъпва в момента, но ако погледнете какво се случи с Крим през 2014 г., след като Русия навлезе в Украйна и анексира Крим, първоначално цените бяха на ниво над 100 долара за барел, но после намаляха", каза изпълнителният директор по инвестиционни стратегии в OCBC Bank Васу Менон, според когото цените може да спаднат под прага от 100 долара през следващите месеци.

На азиатските пазари доларовият индекс бе на ниво от 98,273 пункта. Един щатски долар се търгуваше срещу 119,22 японски йени, а австралийският долар се обменяше срещу 0,7394 щатски долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:34 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още