IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тежкият избор на Китай за Русия

Пекин трябва да реши дали иска да изглежда сякаш финансира военните разходи на Путин

11:01 | 01.03.22 г. 34
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Китай е единствената голяма икономика, която все още има директна линия към бързо изолираната Русия – но натискът върху Пекин да промени това все повече нараства, пише Politico.

Само седмици, след като двете страни подписаха партньорско споразумение „без ограничения“, сега Китай няма друг избор, освен да пренастрои позицията си върху двустранната търговия и макроикономиката с Москва, след като президентът Владимир Путин започна война срещу Украйна.

Макар че Пекин все още иска да разчита на Москва като на дългосрочен стратегически партньор срещу глобалното влияние на САЩ, той без съмнение ще бъде предпазлив към международната реакция, ако избере мерки, които може да се приемат за одобрение на агресията на Путин, смятат експерти.

Китайските компании също няма да са склонни да търгуват със и да инвестират в страна, която е отрязана от голяма част от световната икономика.

В понеделник руската рубла се срина с 30% след координиран пакет санкции на западните съюзници, които ограничиха способността на Руската централна банка да се възползва от валутни резерви за 630 млрд. долара и я отразяха от SWIFT – най-голямата мрежа за финансови съобщения в света.

Китайските политици засега се фокусират по-малко върху способността си да помогнат на Русия, отколкото върху това да коментират по-общо влиянието на санкциите върху руската и европейските икономики. В същото време Китайската централна банка засега не дава сигнали за статута на руските валутни резерви или линиите за валутен суап.

Около 13% от валутните резерви – или около 77 млрд. долара – са били в китайски активи към юни 2021 г., показват последните данни на Руската централна банка. Москва може да се опита да продаде тези активи, за да подкрепи ликвидността си.

„Китай ще бъде много внимателен как ще подкрепи руската икономика. Рисковете за Китай са огромни“, коментира Макс Зенглайн, главен икономист в берлинския мозъчен тръст Merics.

Дори експерти, свързани с китайското правителство, са песимистично настроени за бъдещето на руската икономика след последния кръг санкции.

„На фона на финансовите санкции и контрола върху износа бизнес средата в Русия ще се влоши още повече, а международните инвеститори със сигурност ще свият бизнеса си в Русия и ще напуснат руския пазар“, пише в своя статия Хан Ичен, специалист по Евразия в China Institutes of Contemporary International Relations.

Цената на войната

Съвсем скоро Пекин ще трябва да обмисли исканията, отправени от Руската централна банка, която е изправена пред най-слабата си ликвидност от края на Студената война. Ключовият въпрос за китайските лидери е дали искат да изглежда сякаш финансират военните разходи на Путин.

„Когато Русия погледне къде в чужбина резервите ѝ още не са замразени, това няма да е Европа, няма да е САЩ, това ще е Китай. Но за да се стигне до това, е нужно политическо решение на Китай да окаже сериозна помощ“, казва Джонатан Хакенбройх, специалист по политиката на санкции в European Council on Foreign Relations.

“Ако се сметне, че Китай подкопава санкциите на Запада, той трябва да разбере, че ще се изправи пред силна позиция от обединена Европа, САЩ и Япония, което бързо може да постави Китай в по-неудобна позиция“, добавя Зенглайн.

Централните банки на Русия и Китай установиха линии на валутен суап, след като Западът наложи санкции върху Русия заради анексирането на Крим през 2014 г. - в момента, в който Китай също искаше да разшири глобалната употреба на валутата си, за да оспори силната позиция на долара.

Година по-късно Китай стартира Трансграничната система за междубанкови плащания CIPS – много по-малка алтернатива на белгийската SWIFT. Тя включва 1280 финансови институции по света спрямо 11 хил. за SWIFT.

Проблемът е, че нито руснаците, нито китайците смятат валутата на другите за полезна. В началото на февруари Русия и Китай договориха сделка за природен газ в евро, а не в собствените си валути.

Макар че рублата в момента е на ръба, китайският юан е много по-силна международна валута. Над 40% от глобалните плащания се извършват в долари, а юанът формира едва 2%.

„В момента в Русия хората се редят на опашки, за да изтеглят депозитите си в рубли, в долари и в евро, но не и в юани“, казва Ика Корхонен, ръководител на Института за развиващи се икономики към Финландската централна банка. „Фактът, че Руската централна банка има сравнително голям дял в китайски юани може всъщност да не е от голяма полза“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

13
rate up comment 8 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 2 години
Та във връзка с написаното от теб, кога казваш Геро че ще отвори руската борса и кога ще има реални търгове за валута? Щото аз исках да завиждам колко много се напечелил Импа от акциите в руски компании.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 3
data
преди 2 години
А ти наясно ли си, че брутални санкции срещу Русия са реално предупреждение към другаря Си ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 8
Геро от Германия
преди 2 години
Ако Китайците решат да се възползват от ситуацията и решат, че е дошло времето да се справят с,, Тайванския въпрос" има сценарий в който биха подкрепили Русия. В крайна сметка след всички санкции на запада Путин ще трябва да пренасочи износа и единствено Китай би бил подходящ пазар. От друга страна Китайците предпочитат да изнасят на запад и най-вече Америка заради в пъти по-добрата платежоспособност на запада спрямо Русия така, че ще лавират до последно преди да вземат страна. И нека все пак не забряеаме, че има точно две страни на планетата, който биха имали потенциал да се самоиздържат - именно Китай и Русия, така че евроатлантическата общност също трябва да се съобразява с Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 3
kmilchev
преди 2 години
Имам един въпрос. Не е ли от полза на Китай Русия да не се разпада, защото Централна Азия по този начин ще избухне и би могло да се пренесе конфликтът в съседния Синдзян? Между другото, има интересни новини от вчера - Китай са поканили Сащ да се присъединят към Пътя на коприната и са им казали, че не искат да променят сегашния световен ред (за разлика от Путин, който от 2007 непрекъснато говори за това).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 4
Зайо Байо
преди 2 години
Китай ще избере това което е изгодно за Китай. Другото е разтягане на локуми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 4
cherney
преди 2 години
Китайската икономика е свързана основно с пазарите на САЩ и ЕС. Заради фантазиите на дребния московски фюрер няма да разрушат икономическите си отношения с основните си пазари. Мисля, че ще ревизират и апетитите си към Тайван предвид случващите се пред очите им санкции срещу Москва. А и вероятно ще получат в бъдеще много по-голям приз от Тайван, като приберат Сибир при очертаващия се разпад на руската империя, което според мен е неминуемо - първи ще повлекат крак Кавказ, Татарстан и Башкирия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Другари копейници, цял свят ви намрази! Свиквайте!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 1
data
преди 2 години
Те Китай зарязаха ссср навремето когато кумунетата бяха в апогея си та незнам кви са тия фантазии в момента за вечна дружба с Русия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 2 години
Преди няколко дни запитах г-н Дун Сяодзюн, какво възнамерява да направи Китай, за да отмени несправедливите Айгунски и Пекински договори, съгласно които русия окупира огромни площи от северен Китай? Не чакам отговор само искам да напомня, че душите на милионите избити и издавени в Амур от руснаците китайци не могат да намерят покой. Поне според мен Вашето правителство е длъжно да направи всичко по силите си за връщане на тези заграбени от русия територии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 3
bgMan
преди 2 години
Китай никога няма да избере руските нацисти пред перспективата да бъде поставена в една категория с Русия и Иран и да последва съдбата им във външноикономически и политически план. Китайците създават проблеми на всичките си съседи и нямат съзюзници в Азия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още