Северна Корея е изстреляла две крилати ракети в морето край източния си бряг във вторник, съобщава южнокорейската армия.
Това е пореден тест, осъществен от Пхенян, което поражда напрежение в региона, предава Ройтерс.
Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея не уточнява обхвата или траекторията на ракетите, но посочва, че прави анализ съвместно с властите на САЩ.
Изстрелването е пето от началото на годината. Северна Корея проведе изпитания на тактическа управляема ракета, изстреля две „хиперзвукови ракети“, които развиват много висока скорост и могат да маневрират след изстрелване, и железопътна ракетна система.
Лидерът на страната Ким Чен-ун обеща миналата седмица да подсили армията и предупреди, че може да вдигне самоналожения мораториум върху тестването на ядрени бомби и ракети с голям обсег.
Северна Корея не е изстрелвала междуконтинентални балистични ракети или ядрени оръжия от 2017 г., но започна да изпробва множество ракети с по-малък обсег, след като преговорите за денуклеаризация спряха след неуспешната среща на върха със САЩ през 2019 г.
Вихрушката от скорошни тестове предизвиква натиск от страна на САЩ за нови санкции на ООН.
Съветът за сигурност на ООН забранява на Северна Корея всякакви изстрелвания, използващи балистична технология, но не и крилати ракети.
Китай и Русия наскоро призоваха за премахване на забраната за износа на статуи, морски дарове и текстил от Северна Корея и повишаване на тавана за внос на рафиниран петрол.
Министърът на обединението на Южна Корея Лий Ин-йонг, който отговаря за трансграничните връзки, призовава Северна Корея да се върне към преговорите, а не да поражда ново напрежение. „Докато се подготвяме задълбочено за допълнителни тестове, бихме искали отново да подчертаем, че диалогът и сътрудничеството са единственият начин за мир“, коментира той на среща с чуждестранни дипломати в Сеул.
Главният секретар на японския кабинет Хирокадзу Мацуно не потвърждава последния тест, но коментира, че Токио ще работи със съседите си, за да събере и анализира необходимата информация.
Лий Сан-мин, военен експерт в Корейския институт за анализи на отбраната, посочва, че последните ракетни залпове могат да бъдат насочени към засилване на геополитическото напрежение и може би да подтикнат САЩ да излязат с нова стратегия за Северна Корея и нейния лидер.
„Крилатите ракети са по-бавни от балистичните ракети и затова се считат за по-малка заплаха, но поразяват цели с висока точност, нещо, което Северна Корея ще продължи да развива“, казва Лий.
Северна Корея заяви, че е отворена за преговори, но само ако САЩ и техните съюзници се откажат от мерките на "враждебната политика", като санкции и военни учения.