Тайван ще започне кредитна програма на стойност 1 млрд. долара за подпомагане на финансирането на съвместни проекти между литовски и тайвански компании в шест бизнес категории, обяви министър от тайванското правителство, цитиран от Ройтерс.
Литва е под натиск от Китай, който счита Тайван за своя собствена територия. Пекин настоява Литва да отмени решението от миналата година, с което позволява на Тайпе да открие де факто посолство във Вилнюс.
Пекин охлади дипломатическите си отношения с Вилнюс и оказва натиск върху компании, като германския гигант за автомобилни части Continental, да спрат да използват компоненти, произведени в Литва. Той също така блокира влизането на литовски товари в Китай.
„Опитите на тайванските власти да използват дипломация в долари за разширяване на дейностите за независимост на Тайван са обречени на провал“, коментира говорителят на китайското външно министерство Уън Уенбин на брифинг в отговор на въпрос относно кредитната програма.
Тайван миналата седмица обяви планове за създаване отделен фонд на стойност 200 млн. долара за инвестиране в литовската промишленост и за засилване на двустранната търговия в опит да отблъсне дипломатическия натиск на Китай върху балтийската държава.
„Инвестиционните и кредитните фондове ще ни помогнат да засилим сътрудничеството“, казва министърът на Съвета за национално развитие на Тайван Кун Мин-хсин.
Кредитният фонд ще се съсредоточи върху развитието на таланти в областта на полупроводниците и улесняването на развитието на индустрията с чипове, както и биотехнологиите, сателитите, финансите, научните изследвания, посочва още Кун.
Министърът на икономиката и иновациите на Литва Аусрин Армонайте коментира, че страната ѝ планира да открие търговско представителство в Тайван през пролетта.
Тайванските представителства в други страни, с изключение на непризнатата република Сомалиленд, се водят на столицата на Тайван Тайпе.
Американските дипломати изразяват силна подкрепа за Литва и определят китайския натиск като „икономическа принуда“. Литовският външен министър казва, че ще обсъди китайския натиск с колегите си от Европейския съюз в петък.