fallback

Hang Seng поведе ръстовете в Азия с увеличение от над 600 пункта

Изслушването на гуверньора на Фед Джером Пауъл и данните за забавилата се инфлация в Китай успокоиха инвеститорите в Азиатско-Тихоокеанския регион

10:53 | 12.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Основните борсови индекси в Китай отбелязаха ръстове в сряда, следвайки увеличенията и на други пазари в Азиатско-Тихоокеанския регион, пише CNBC. Търговската сесия на Wall Street също бе белязана от ръстове, след като коментарите на гуверньора на Федералния резерв Джером Пауъл успокоиха инвеститорите.

Хонконският бенчмарк Hang Seng поведе увеличението в региона с ръст от 2,67%, или 633,27 пункта, до 24 372,33 пункта. Технологичният подиндекс на Hang Seng нарасна с 4,1%. Акциите на технологичните гиганти Tencent, Alibaba и Meituan поскъпнаха със съответно 4%, 5,4% и 8,65%. Тези на JD добавиха 9% към капитализацията си.

Основните индекси в континентален Китай също отбелязаха ръстове, като показателят Shanghai composite прибави 0,84% до 3597,43 пункта а измерителят Shenzhen component – 1,39%, или 197,85 пункта, до 14 421,2 пункта.

Японският бенчмарк Nikkei 225 добави 1,92% към стойността си, или 543,18 пункта, достигайки 28 765,66 пункта, докато индексът Topix напредна с 1,59%. И тук технологичните акции поскъпнаха, като тези на SoftBank отбелязаха ръст от 6%.

Южнокорейският индекс Kospi прибави 1,54%, а показателят Kosdaq – 2,17%.

В Австралия ASX 200 нарасна с 0,66% до 7438,90 пункта. Акциите на компаниите, добиващи злато, поскъпнаха –  цената на книжата на Kingsgate Consolidated нарасна с над 11%, тази на Evolution Mining с 2,85%, а на Newcrest -  с 2,32 на сто.  Цената на златото се покачи с 1% във вторник.

Индексът на потребителските цени в Китай се е покачил с 1,5% през декември на годишна база, според Ройтерс. Това е спад спрямо ръста от 2,3% през ноември и е по-нисък резултат от прогнозираните 1,8% в анкета на Ройтерс. Ръстът на фабричните цени е достигнал до 10,3%, забавяйки темпа си от 12,9% през ноември. Повишението отново е по-малко от прогнозираните 11,1% в анкета на Ройтерс.

"Забавилата се инфлация дава възможност на правителството допълнително да разхлаби паричната политика. Според нас вероятността от покачване на лихвите се увеличава“, написа в бележка към клиенти главният икономист в Pinpoint Asset Management Джъуей Джан.

Азиатските борси продължават тенденцията от САЩ, където във вторник индексите на Wall Street  отбелязаха ръстове за втори пореден ден след тежко начало на годината.

„Индексите се възстановиха, с което обърнаха низходящата тенденция, докато коментарите на Пауъл увериха инвеститорите, че Фед е готов да затегне паричната политика, за да поддържа ценова стабилност“, написаха в бележка анализаторите в ANZ Research Браян Мартин и Днаиел Хайнес.

Във вторник управителят на Фед Джером Пауъл заяви, че покачването на лихвите и затягането на паричната политика ще са необходими, за да се контролира инфлацията, но противно на очакванията, той не потвърди, че тези промени ще станат по-бързо от прогнозираното.

На този фон опасенията за световния икономически растеж се завърнаха. Във вторник Световната банка публикува доклад с ревизирана прогноза за ръста на световния брутен вътрешен продукт (БВП) през 2022 г. Организацията предупреди, че покачващите се нива на дълга, нарастващото неравенство на доходите и новите заплахи от коронавируса застрашават възстановяването на развиващите се страни.

Доларовият индекс достигна 95,546 пункта, след като по-рано през седмицата бе на ниво от 95,9 пункта. Един щатски долар се търгуваше срещу 115,32 японски йени, а австралийският долар се обменяше срещу 0,7216 щатски долара.

Петролът също поскъпна в сряда, след като изслушването на Джером Пауъл внесе облекчение сред инвеститорите, че затягането на паричната политика няма да е толкова бързо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:20 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още