fallback

Казахстанският президент: Наредих на военните да стрелят без предупреждение

26 „въоръжени престъпници" са били „ликвидирани“, както и 18 полицаи и военнослужещи, но има съмнения за актуалността на данните

13:21 | 07.01.22 г. 14
Автор - снимка
Създател

Казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев е наредил на силите за сигурност да откриват стрелба без предупреждение, в случай че размириците продължат, каза държавният глава в обръщение към нацията по телевизията. Той добави, че онези, които не се предадат, ще бъдат „ликвидирани“, предаде Ройтерс.

В петък сутринта силите за сигурност изглежда контролират улиците на главния град Алмати, но все още се чува стрелба след дните на размирици, при които десетки хора бяха убити, а обществени сгради бяха разграбени и подпалени, съобщава още агенцията.

„Бойците не са сложили оръжие, продължават да извършват престъпления или се подготвят за тях. Борбата срещу тях трябва да бъде продължена докрай. Който не се предаде, ще бъде унищожен", заяви Токаев в телевизионното обръщение.

„Дадох заповед на правоохранителните органи и армията да стрелят, за да убиват, без предупреждение". „В чужбина звучат призиви към страните да проведат преговори за мирно решаване на проблемите. Каква глупост. Какви преговори може да има с престъпници, с убийци? Имаме си работа с въоръжени и подготвени бандити", каза казахстанският президент, цитиран от ТАСС. Той отбеляза освен това, че става дума „както за местни, така и за чуждестранни" бандити, които нарече "професионални саботьори". Токаев добави, че "именно свободните медии и някои хора в чужбина са тези, които играят ролята на подстрекатели" на тази криза. „Антитерористичната операция продължава, екстремистите не са сложили оръжие. Тези, които не се предадат, ще бъдат ликвидирани", каза казахстанският президент, признавайки, че "остава още много работа, за да се извлекат уроците от трагедията".

Токаев обвинява обучени в чужбина терористи за най-тежкото насилие в историята на обявилата преди 30 години независимост централноазиатска държава.

Руското министерство на отбраната, цитирано от Интерфакс, съобщи, че повече от 70 самолета летят денонощно, за да вкарат руски войски в Казахстан и че те вече помагат за контрола на главното летище в Алмати, отвоювано в четвъртък от протестиращите.

Демонстрациите, които започнаха в отговор на повишаването на цените на горивата, се превърнаха в масови протести срещу правителството и 81-годишния бивш лидер Нурсултан Назарбаев, най-дългогодишния управник на бивша съветска държава.

Преди три години той предаде президентския пост на Токаев, но се смята, че семейството му е запазило властта в Нур-Султан, специално построената столица, която носи неговото име.

Министерството на вътрешните работи съобщи, че 26 „въоръжени престъпници" са били „ликвидирани“, а 18 полицаи и военнослужещи от националната гвардия са били убити от началото на протестите - данни, които изглежда не са били актуализирани от четвъртък насам. Държавната телевизия съобщи за повече от 3700 ареста.

В петък сутринта се чу нова стрелба близо до централния площад в Алмати, където през целия предишен ден войници се сражаваха с протестиращи. Кореспонденти на Ройтерс са свидетели на бронетранспортьори и войници, окупирали площада.

На няколкостотин метра от тях в силно повреден цивилен автомобил е имало труп. В друга част на града е бил ограбен магазин за боеприпаси.

В редица други градове на обширната 19-милионна страна се съобщава за много размирици. От сряда интернет е спрян, което затруднява определянето на пълния обхват на насилието.

Бързото разполагане на силите на Москва показа готовността на Кремъл да използва сила, за да запази влиянието си в страните от бившия Съветски съюз. Войските бяха изпратени под егидата на Организацията на договора за колективна сигурност, включваща Русия и пет бивши съветски съюзници. Тя заяви, че нейните сили ще наброяват около 2500 души и ще останат в Казахстан няколко дни или седмици.

Москва „се застъпва за Казахстан и постъпва така, както трябва да постъпват съюзниците“, заяви заместник-министърът на външните работи на страната Александър Грушко.

От своя страна говорителката на Белия дом Джен Псаки заяви, че Вашингтон следи отблизо воденото от Русия военно разполагане. САЩ ще следят за каквито и да е нарушения на човешките права и „всякакви действия, които могат да създадат предпоставки за завземане на казахстански институции“.

От администрацията на Токаев заявиха, че руснаците не са участвали в бойни действия или „ликвидиране на бойци".

Насилието е безпрецедентно в страната, управлявана твърдо от десетилетия от Назарбаев, който беше последният шеф на комунистическата партия от съветската епоха, все още на власт в бивша съветска държава, докато през 2019 г. предаде президентството на Токаев.

От началото на протестите Назарбаев не е виждан публично или чуван. Токаев се опитва да се дистанцира от предшественика си, като от началото на протестите отстрани Назарбаев и племенника му от постовете в сферата на сигурността.

Казахстан е основен производител на петрол и най-големият производител на уран в света.

В четвъртък добивът на петрол от най-голямото находище в страната - Тенгиз, беше намален, тъй като някои фирми подизпълнители са нарушили работата на влаковите линии в подкрепа на протестите, съобщи операторът на находището Chevron. Глобалните цени на петрола се повишиха, а цената на урана се ускори рязко след началото на сблъсъците. 

На страната се пада и близо една пета от световния „добив“ на биткойни - интензивният на електроенергия процес на регистриране на трансакции с криптовалута, а спирането на интернет в Казахстан ограничи изчислителната мощ на глобалната мрежа на биткойна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:17 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още