fallback

Азиатските борси започват седмицата на зелено

Инвеститорите са в очакване на общо 17 заседания на централни банки в следващите дни

12:58 | 13.12.21 г.

Индексите на азиатските пазари завършиха търговската сесия в понеделник с ръстове, след като инвеститорите се подготвят за бурна седмица с общо 17 заседания на централни банки по света, придружени от очаквания за по-ранно приключване на американската програма за покупка на облигации, съобщи Ройтерс.

Индексът Shanghai добави 0,40% към стойността си, или 14,73 пункта, затваряйки на ниво от 3681,08 пункта, докато показателят Shenzhen component отбеляза ръст от 0,67%, или 100,93 пункта, до 15 212,49 пункта.

Японският измерител Nikkei 225 се повиши с 0,71%, или 202,72 пункта, достигайки 28 640,49 пункта, а индексът Topix нарасна с 0,13% до 1978,13 пункта.

Южнокорейският Kospi затвори с 0,28% спад до 3001,66 пункта, докато в Австралия S&P/ASX 200 отбеляза повишение от 0,35%, или 25,74 пункта, до 7379,26 пункта.

За разлика от щатските борси, в Азиатско-Тихоокеанския регион новият щам на коронавируса омикрон продължи да бъде повод за притеснение, след като британският премиер Борис Джонсън предупреди за „приливна вълна“ от нови случаи на омикрон.

Очакванията са тази седмица Фед да сигнализира за по-бързо намаляване на покупките на облигации, съответно и по-ранно повишаване на лихвите. Банката ще актуализира и прогнозите за предстоящите увеличения на основните лихви.

Пазарите вече имат очаквания за увеличение на лихвите с 0,25% до май и ниво от 0,75% до края на годината.

ЕЦБ, английската централна банка и японската централна банка също ще проведат заседания тази седмица и също се насочват в посока нормализиране на политиките си със свое, често твърде бавно темпо.

„Перспективите за глобална парична политика, преминаваща през преходен период и с различна скорост, са рецепта за волатилност, както и, макар и спорно, увеличаващите се рискове около вируса“, каза глобалният ръководител по стратегии в NatWest Markets Джон Бригс. 

Пазарът на облигации пое рисковете от по-ранно повишение на лихвите от Фед със спокойствие, може би на база на вярването, че то би довело до забавена инфлация в дългосрочен план и по-нисък връх за показателя.

„Смятаме, че летвата за ястребова* изненада от Фед е вдигната високо. Освен ако банката не направи огромна промяна в своите насоки, то възходът на долара е изправен пред пауза“, коментира пазарният икономист в Capital Economics Джонатан Питърсън. „Имайки предвид казаното, има възможност валутата да поскъпне още следващата година“, допълни Питърсън.

В понеделник доларовият индекс бе стабилен на ниво от 96 069 пункта, задържайки се между 95 848 и 96 594 пункта през изминалата седмица.

Пазарът на злато бе вял, като цената на благородния метал достигна 1783 долара за унция, след като получи временна подкрепа на фона на данните за американската инфлация.

Пазарът на петрол продължи своята печеливша серия, прекъсвайки шестседмичния си спад, като отбеляза ръст от около 8% миналата седмица.

*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - бел. ред.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:19 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още