fallback

На прага на вътрешно религиозна война ли е Ливан?

Гражданите в близкоизточната страна смятат, че политиците в държавата безнаказано се изплъзват от правосъдието, посочи анализаторът Цветан Кръстев.

23:00 | 21.10.21 г.

“Самите сблъсъци се случиха по време на протести, които бяха организирани от шиитската партия “Хизбула”, както и движението “Амал”. Протестът беше с искане за премахването на съдия Тарик Битар, който води разследването за взрива в Бейрут на пристанището миналата година”, поясни той.

Кръстев разказа, че конфликтът е възникнал, когато протестното шествие преминава през граничен район в Бейрут, който разделя два квартала – единият е населен с шиитски мюсюлмани, а другия с християни. По време на сблъсъка е имало и стрелба, а дори се говори, че на покривите е имало снайперисти, които са стреляли по протестиращите.

“В случая “Хизбула” обвинява втората по големи християнска партия в Ливан “Ливански сили”, че е разположила стрелци по покривите на сградите. Християнската партия отрича тези обвинения и от своя страна твърди, че насилието е избухнало след провокация от страна на членове на “Хизбула”“, поясни Цветан Кръстев.

Той заяви, че най-големият проблем идва от това, че в момента Ливан е отново на позиция както при предишната гражданска война.

Анализаторът разкри, че в продължение на часове е имало стрелба и градът в рамките на отрицателно време се е превърнал във военна зона. Правителството е изпратило армията, както и танкове. Към момента има седем загинали и 30 ранени, но състоянието на пострадалите е тежко и се очаква броят на жертвите да се увеличи.

“Вътрешнополитическото влияние на “Хизбула" расте в Ливан. Партията успя да осигури доставки на гориво от Иран, но без разрешението на правителството. По тази начин се заобикалят американските санкции срещу продажбата на петрол от Иран”, посочи още Кръстев и подчерта, че шиитската партия се опитва да се възползва от времената на енергийна криза и да спечели дивиденти за себе си.

Той обаче е на мнение, че въпреки това доверието в “Хизбула” не расте, а напротив.

„Населението се притеснява от липсата на контрол върху организацията. Това е и една от причините ситуацията в Ливан да е такава, каквато я виждаме. Гражданите там смятат, че политиците в държавата безнаказано се изплъзват от правосъдието и никой не може да направи нищо по въпроса“, определи ситуацията в близкоизточната държава Цветан Кръстев.

Има ли изход от политическата криза в Ливан? Ще изпълни ли до парламентарните избори на 27 март премиерът Наджиб Микати обещанията си за реформи в икономиката?  Ще успее ли той да договори с МВФ нов спасителен финансов пакет за страната си?

Целият разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" можете да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:50 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още