Японските индекси отбелязаха ръст в петък, след като премиерът Йошихиде Суга заяви, че няма да се кандидатира за лидер на управляващата партия преди наближаващите парламентарни избори в страната, предава CNBC.
Nikkei 225 приключи деня с ръст от 2,05% и достигна ниво от 29 128,11 пункта. Topix финишира сесията с покачване от 1,61% до ниво от 2015,45 пункта. Книжата на японските промишлени компании регистрираха най-голямо поскъпване, като цената на акциите на Fanuc се повиши с 3,46%, а тази на JFE Holdings – с 6,49%.
Японската йена се търгуваше на ниво от 110,02 йени за долар, като все още остава над нивата от 110,4 йени спрямо зелената валута, регистрирани по-рано тази седмица.
Оттеглянето на Суга от надпреварата за лидерското място в партията му открива пътя за нов премиер. Суга е подложен на критики заради управлението си на ситуацията с коронавируса в Япония, която включваше домакинството на Летните олимпийски игри в Токио, докато градът беше в извънредно положение.
„Одобрението на кабинета се понижи значително, а доверието на японския народ значително отслабна“, коментира Хиромичи Ширакава, главен икономист за Япония в Credit Suisse.
„При продължаващото извънредно положение и меки блокади все още не виждаме светлина в края на тунела“, отбелязва Ширакава и допълва, че работата на следващия японски премиер е преди всичко да възстанови доверието на хората, които са „относително изтощени“, а не толкова да предложи конкретни икономически фискални политики.
В същото време основните индекси в Китай останаха на червена територия, като Shanghai Composite се понижи с 0,55%, а Shenzhen Component отписа 0,769% от стойността си.
Индексът на мениджърите по поръчките на Caixin/Markit достигна ниво от 46,7 пункта за август спрямо 54,9 пункта през юли. По-рано тази седмица официалният индекс PMI извън промишлеността за август показа свиване на сектора за първи път от началото на 2020 г.
Хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 0,89%, а листнатите на борсата в Хонконг книжа на Alibaba поевтиняха с над 3% след съобщения, че компанията ще инвестира 100 млрд. юана (около 15,5 млрд. долара) до 2025 г. в „общия просперитет“.
Южнокорейският Kospi се повиши с 0,84%, а австралийският S&P/ASX 200 е нагоре с 0,5% до ниво от 7522,90 пункта.
Доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, е на ниво от 92,208 пункта, като се понижава спрямо нивото от над 92,7 пункта по-рано тази седмица.
Австралийският долар се разменя за 0,7421 щатски долара и поскъпва спрямо нивото от 0,732 щатски долара по-рано тази седмица.
Цената на петрола пое в различни посоки в следобедната търговия в Азия, като фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпнаха с 0,15% до 73,14 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI леко поевтиняха до 69,93 долара за барел.