fallback

САЩ опитват да убедят Китай да спре да гори въглища

Преди Китай говореше зелено, но действаше кафяво, днес - точно обратното, коментират наблюдатели

11:07 | 30.08.21 г. 1

Бившият държавен секретар на САЩ Джон Кери, днес съветник на президента Джо Байдън по климатичните въпроси, планира да посети Китай в следващите дни, пише The Wall Street Journal. Целта му е да убеди китайските власти да се присъединят към мораториума за финансиране на въглищни проекти.

От началото на годината до сега Пекин все още няма построена нова въглищна мощност. Това се случва за първи път от 2013 г. насам. Сега Вашингтон ще опита да изкопчи обещание от властите да прекратят изцяло тази дейност, коментират източници на WSJ.

Това ще стори Кери, който ще посети Япония на 31 август и Китай в периода между 1 и 3 септември. Основната тема на разговорите ще бъдат климатичните промени.

Китай няма нищо против да предприеме действия за намаляване на въглеродните емисии и дори да бъде глобален лидер в това отношение, но има свой темп за изпълнението на целите.

Например страната планира да постигне въглеродна неутралност на икономиката си до 2060 г., а не както повечето развити страни залагат - до 2050 г. Преди това китайските въглеродни емисии ще достигнат своя исторически пик през 2030 г.

ЕС например залага до 2030 г. вече да намали емисиите с поне 55%.

Освен нови мощности в Китай, Пекин често финансира развитие на въглищни проекти в развиващи се държави. В последните месеци тази практика е замразена, но САЩ очакват Китай официално да заявят, че няма да прави това. Първата възможност за това е следващата екологична среща на ООН, която ще се проведе в Глазгоу през ноември.

"Преди Китай говореше зелено, но действаше кафяво. Сега действа зелено, но говори кафяво", коментира източник на WSJ, който е част от екипа съветници на китайското правителство по въпросите на международното финансиране.

Посещението на Кери в азиатската държава ще бъде третото на високопоставен американски чиновник за последните пет месеца. Очаква се той да пристигне в пристанищния град Тиендзин.

Всъщност Кери разговаря доста често със своя китайски колега Сие Джънхуа и вероятно климатът е едно от малкото области, в които Китай и САЩ нямат спорове. Още повече, че това са двете най-големи световни икономики и двата най-големи замърсители с въглероден диоксид в света.

Пред двете страни има още един важен казус, по който могат да обединят силите си - Афганистан.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:03 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още