Водещите индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион завършиха борсовата сесия в понеделник преобладаващо с ръстове, съобщава CNBC.
В Хонконг измерителят Hang Seng успя да напредне с близо 1%, след като навлезе на меча територия миналата седмица. За силното представяне допринесоха книжата на Tencent, които поскъпнаха с 2%, както и тези на Hong Kong Exchanges and Clearing – с 5,7%.
Силните разпродажби от миналата седмица оставиха показателя с над 20% под последния си връх от средата на февруари, тъй като регулаторната несигурност помрачи прогнозите за китайските технологични компании.
В понеделник акциите в континентален Китай също поскъпнаха. Индексът Shanghai composite прибави 1,5%, а Shenzhen component – 2%.
В Япония бенчмаркът Nikkei 225 напредна с 1,8%, а по-малкият Topix с 1,9%.
Южнокорейският индекс Kospi пък се повиши с 1%. Въпреки това ръстовете бяха потиснати от поевтиняването на книжата на LG Chem с над 11%. В петък от General Motors обявиха, че готвят изтеглянето от пазара на електромобилите Chevrolet Bolt заради производствен дефект при някои батерийни клетки, произведени във фабриките на LG.
По-скромен бе ръстът на австралийския измерител S&P/ASX 200, който напредна с 0,4%.
Индексът на MSCI за Азиатско-Тихоокеанския регион без Япония прибави 1,2%.
Днешните ръстове в региона са факт на фона на последната седмица на разпродажби. Притесненията за бъдещата политика на Федералния резерв, както и разпространението на делта варианта на коронавируса продължават да тежат върху инвеститорските настроения. Лъч надежда в понеделник бе новината, че след месец на строги противоепидемични мерки в Китай отново няма нови случаи на коронавирус.
На стоковите пазари цената на петрола продължава да се покачва. Фючърсите върху сорта WTI поскъпнаха с 1,8% до 66,9 долара за барел, а тези върху международния бенчмарк Брент – с 1,7% до 63,8 долара за барел.
Доларовият индекс на свой ред достига ниво от 93,257 пункта, понижавайки се с близо 0,3%.
Японската йена се разменя за 109,94 за долар, което е поскъпване спрямо нивата от над 110 йени от миналата седмица. Австралийският долар пък се разменя за 0,716 щатски долара, отслабвайки спрямо нивото от над 0,729 долара от миналата седмица.