Темпът на рафиниране на петрол в Китай спада до най-ниското си ниво от 14 месеца насам, тъй като частните преработвателни компании свиха операциите си на фона на репресиите от страна на властите.
Темпът на дневната преработка на суров петрол пада под 14 милиона барела на ден през миналия месец, като достига най-ниското си ниво от май 2020 г., според изчисления на Bloomberg въз основа на правителствени данни, публикувани в понеделник.
Независимите рафинерии забавят темпа с 8% през юли спрямо месец по-рано, показват данни от OilChem.
Тази година Китай предприе реформи в частния сектор в опит да ограничи замърсяването. Наричани още чайници, независимите рафинерии представляват една четвърт от общия преработвателен капацитет на страната.
Миналата седмица Пекин предостави най-малкия брой квоти за внос на суров петрол на "чайниците", откакто на сектора беше разрешено директно да купува петрол за своите рафинерии през 2015 г. Общото количество квоти покриват 4,42 млн. тона петрол.
Дневната преработвателна дейност може да се понижи допълнително през август, докато Китай се опитва да ограничи разпространението на делта варианта на коронавируса, което принуждава някои рафинерии да свият своите операции.
В момента Китай трябва да се справя с най-голямо разпространение на нови случаи на коронавирус от първоначалния пик през 2020 г., като са въведени и нови блокади. Данни от понеделник показаха, че икономическата активност в страната се е забавила повече от очакваното през юли, като продажбите на дребно и индустриалното производство не успяват да отговорят на прогнозите, безработицата също расте.
Смята се, че потреблението на петрол е спаднало с 30% от 20 юли до 6 август, в сравнение с първите седмици на юли, според данни на местния консултант JLC.