Акциите в Азиатско-Тихоокеанския регион приключиха седмицата предимно с понижения, тъй като тревогите за Covid отново се появиха в региона, съобщава CNBC.
Южнокорейският Kospi спадна с 1,07 %%, затваряйки на 3 217,95 пункта. Южна Корея обяви в петък, че по-голямата част на Сеул ще бъде поставена под най-строгите мерки за социално дистанциране от ниво 4, според местната информационна агенция Yonhap.
В Япония Nikkei 225 се понижи с 0,63%, затваряйки до 27 940,42 пункта, докато индексът Topix заличи 0,41%, като приключи търговския ден на 1 912,38 пункта.
Японският министър-председател Йошихиде Суга прие в последния момент предложението да не бъдат допускани зрители на летните олимпийски игри в Токио, подготвяйки страната за безпрецедентна Олимпиада, след като беше подложен на натиск за осигуряване на по-строги здравни мерки по време на пандемията. Извънредното положение ще продължи до 22 август.
Австралийските акции също поевтиняха, тъй като ASX 200 се понижи с 0,93% през деня до 7 273,30 пункта. Сидни по-рано тази седмица обяви, че ограниченията заради Covid-19 ще бъдат удължени с още една седмица.
Акциите в континенталната част на Китай затвориха също със спадове, като Shanghai composite се понижи до 3 524,09, а Shenzhen component отписа 0,26% до 14 844,36 пукта. Индексът Hang Seng в Хонконг се повиши с около 0,8% през последния час на търговия.
Ройтерс съобщи в петък, позовавайки се на свои източници, че администрацията на Байдън е готова да добави още китайски фирми към своя икономически черен списък заради предполагаеми нарушения на човешките права.
В макроикономически план индексът на потребителските цени в Китай през юни е нараснал с 1,1% в сравнение с преди година, показват данни на Националното статистическо бюро в страната. Индексът се е повишил по-слабо от очакваното увеличение от 1,3%, което прогнозираха анализатори пред Ройтерс.
Междувременно данните за инфлацията при китайските производители съвпаднаха с очакванията. Индексът на цените на производител за юни се е повишил с 8,8% в сравнение с преди година, отговаряйки на прогнозите на анализатори в анкета на Ройтерс. Показателят през юни се забавя леко в сравнение с ръста от 9% през май.
На валутния пазар индексът на щатския долар, който проследява валутните курсове спрямо кошница от шест валути, беше на ниво от 92,503 пункта след скорошен спад от над 92,7 пункта.
Японската йена се търгуваше на ниво от 110,07 йени за долар, укрепвайки от нивата около 110,6 йени, наблюдавани спрямо зелената валута вчера.
Австралийският долар се разменяше за 0,7429 долара, все още под нивата над 0,755 долара по-рано през седмицата.
Цените на петрола се повишиха в следобедните часове за търговия в Азия, като сортът Брент поскъпна с 0,5% до 74,49 долара за барел. Фючърсите върху американския петрол повишиха цената си с 0,7% до 73,45 долара за барел.