fallback

Ще променят ли играта мегапроекти за водород?

Водоръдът ще е от съществено значение за индустрии, които изискват високи температури, постижими в момента единствено от изкопаемите горива

20:00 | 02.07.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Един от най-богатите хора на планетата - индийският бизнесмен Мукеш Амбани, има амбициозен план за подпомагане на плановете за безвъглеродното бъдеще на Индия, пише Bloomberg. Милиардерът планира да инвестира 10 млрд. долара в мегапроекти за производство на соларни панели, батерии, горивни клетки и електролизатори за производството на водород.

Последният проект е много амбициозен и може действително да промени съществено ситуацията на пазара, коментира Bloomberg. Водородът е смятан за горивото на бъдещето, особено когато масово навлезе "зеленото" му производство, тоест от възобновяеми източници, на фона на екологичните амбиции.

На този етап производствените разходи за производството на водород са високи и забавят навлизането му, но мегапроектът на Амбани може да ги намали и така да промени правилата на играта.

Водородът е от ключово значение за тежката индустрия, където е нужна висока температура, достижима на този етап само от изкопаеми горива, както при производството на стомана и цимент. Тези две индустрии на този етап са доста изостанали по отношение на плановете за декарбонизация, а в последните десетилетия емисиите от тях растат непрекъснато.

Заради бума в производството на стомана в Китай емисиите от тази индустрия се удвояват в периода 2000 - 2015 година. При производството на цимент емисиите се увеличават 20 пъти от 1950 година досега.

При стоманата нещата изглеждат лесни - водородът може директно да замени въглищата в пещите. Такива планове например има шведският производител SSAB, който съобщи, че до пет години ще изгради завод за беземисионно производство на стомана.

Но по отношение на цимента ситуацията се усложнява, защото при самата обработка на варовика за производството на цимента се отделя въглероден диоксид, тоест замяната на енергоресурсът не е дава решение за декарбонизация на производството. От друга страна обаче започват и разработки за нисковъглероден цимент - само преди базираният в Калифорния стартъп Fortera събра 30 млн. долара за инвестиции в подобен проект.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:04 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още