fallback

Върви ли Японската централна банка в правилна посока?

Въпреки че Курода успя да вдигне цената акциите и да отслаби йената, банката все още не може да постигне целта за инфлация от 2%

08:40 | 27.05.21 г.

Японската централна банка върви в правилната посока, започвайки процес на постепенно намаляване на своите огромни покупки на активи, каза бившият икономически министър и опозиционер Банри Кайеда, цитиран от Ройтерс.

Като министър през 2011 г. Кайеда често оказваше натиск върху централната банка да увеличи стимула за овладяване на поскъпващата йената, която вреди на японската икономика, зависима от износа.

След като банката разгърна огромни стимули през 2013 г. и прие отрицателни лихвени проценти през 2016 г., сега Кайеда критикува гуверньора на ЯЦБ Харухико Курода за това, че не разкри стратегията за излизане от свръхразхлабената парична политика на банката.

„Отрицателните проценти помогнаха да се спре нежеланото покачване на йената, постижение, което трябва да бъде признато“, каза Кайеда в интервю за Ройтерс.

„Сега трябва да отстраним страничните ефекти, макар че това ще отнеме време“, каза той, визирайки ефектите, които годините на свръхниските лихви нанасят върху печалбите на финансовите институции.

Коментарите подчертават промяната в обществените настроения относно ролята на паричната политика, тъй като годините на силно печатане на пари не успяха да ускорят инфлацията и принудиха централната банка да запази радикалния си стимул по-дълго от очакваното.

Според Кайеда ЯЦБ е направила „правилен ход“, прецизирайки политическата си рамка през март. В рамките на тримесечния преглед на своята политика банката определи по-широк, отколкото беше досега, диапазон на движение на доходността по облигациите и промени начина за изкупуване на борсово търгувани фондове (ETF) с годишен темп от около 6 трилиона йени (55 млрд. долара), откривайки по-голям хоризонт за отмяна на пазарните стимули.

Вместо да купува с определен темп, ЯЦБ заяви, че ще купува ETF само когато е необходимо, като същевременно поддържа таван на годишните покупки от 12 трилиона йени.

„По-гъвкавото закупуване на ETF-и беше важна първа стъпка“, каза Кайеда, който в момента е част от основната опозиционна Конституционно-демократична партия на Япония.

Икономиката на Япония страдаше от дефлация и рязко поскъпване на йената, когато партията на Кайеда държеше властта в продължение на три години до 2011 г.

След като сегашната управляваща Либерално-демократическа партия взе властта, премиерът Шиндзо Абе разгърна своите стимулиращи политики, известни като „Абеномика“, които ограничиха ръста на йената и власнаха акциите нагоре.

Въпреки че Курода успя да вдигне цената на акциите и да отслаби йената, банката все още не може да постигне целта за инфлация от 2%.

В същото време един от членовете на борда - Хитоши Сузуки заяви, че японската централна банка трябва да ограничи своите покупки на борсово търгувани фондове (ETF), когато пазарите са спокойни.

В преглед на своите политически инструменти през март ЯЦБ определи темп на своите покупки на ETF-и и инвестиционни тръстове за недвижими имоти (REIT) като част от усилията да направи своята масивна програма за стимулиране по-устойчива.

„Важно е да имате предвид финансовото състояние на ЯЦБ при закупуването на ETF и REIT“, каза Сузуки. „Колкото повече такива активи притежава ЯЦБ, толкова повече се увеличава въздействието върху финансовото й състояние“, коментира той.

Сузуки също заяви, че банката трябва да гарантира, че банковият сектор в Япония е стабилен, за да направи облекчаването на паричната политика устойчиво.

Съгласно политиката за контрол на кривата на доходност, ЯЦБ остави краткосрочните лихвени проценти на -0,1% и обеща да ограничи дългосрочните лихви около нулата. Също така банката купува държавни облигации и рискови активи като ETF-и, за да съживи икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:42 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още