Подобно на САЩ, активността при първичните публични предлагания в Азия записа най-силния старт на година в исторически план. Тази мания за нови акции вероятно ще намалее, тъй като търсенето ще се върне на Земята през следващите няколко месеца, пише Bloomberg.
Азиатските компании, както и глобалните им конкуренти, записаха най-силното си тримесечие по отношение на листванията в историята благодарение на ликвидността, инжектирана по време на пандемията, ниските лихвени проценти и ралито на фондовите пазари. Компаниите са набрали 49,3 милиарда долара чрез първична продажба на акции у дома и в чужбина - 154-процентен ръст спрямо същия период на 2020 г., показват данни на Bloomberg.
Глобалните IPO-та са набрали безпрецедентните 215 милиарда долара, като почти половината от тези средства са генерирани от рекордната вълна на листвания чрез т.нар. компании празен чек в САЩ.
Сега, на фона на глобалната ротация извън технологичния и здравния сектор, чиито акции доминираха пазарната активност, както и манията около SPAC компаниите в САЩ, перспективите пред пазара изглеждат по-мрачни.
IPO-тата в Азия са изправени пред допълнително предизвикателство: трусовете около китайските технологични компании, които доминират сред дружествата, набиращи средства в региона. Тези компании се изправят пред трудности заради монополистичните политики у дома и също така са част от нарастващото напрежение между САЩ и Китай.
Червените знамена вече са налице, като манията на инвеститорите, наблюдавана по-рано тази година за сделки като тази на китайския конкурент на TikTok Kuaishou Technology, започва да отшумява.
Китайската финтех компания Bairong, която набра 507 милиона долара, записа най-слабия дебют от три години насам сред IPO-тата в Хонког за над 500 милиона долара, след като акциите ѝ поевтиняха с 16% в сряда.
Китайският гигант Baidu и компанията за видео стрийминг Bilibili набраха общо 5,7 милиарда долара чрез вторични листвания в Хонконг през март, но имаха слаби дебюти.
В контраст - инвеститорите се надпреварваха за акции на Kuaishou в рамките на IPO-то за 6,2 милиарда долара в Хонконг - най-голямото листване в глобален мащаб за тази година, следвано от това на корейския гигант в електронната търговия Coupang за 4,6 милиарда долара.
Приглушеният интерес на инвеститорите за листвания обаче не помрачава надеждите.
За компаниите, търгувани в САЩ, които се насочват към листвания в Хонконг, може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.