Северна Корея е изстреляла две балистични ракети над Японско море в четвъртък, с което подхранва напрежението преди Олимпийските игри в Токио и засилва натиска върху администрацията на американския президент Джо Байдън, който още не е финализирал политиката си спрямо страната, предава ВВС.
Новите изстрелвания подчертават заплахата от оръжейната програма на Северна Корея за нейните съседи и международната общност, казва се в изявление на индо-тихоокеанското командване на американската армия, цитирано от онлайн изданието Japan Times. Командването заяви, че следи ситуацията и се консултира със съюзници.
Япония подаде официален протест чрез посолството си в Китай и заяви, че тестът заплашва мира и безопасността в региона. Съветът за национална сигурност на Южна Корея също изрази дълбока загриженост. Токио няма официални дипломатически отношения с Пхенян.
Ракетите са паднали извън териториалните води на Япония и изключителната икономическа зона и няма съобщения за вреди, причинени на самолети или кораби, посочват от правителството в Токио.
Първата ракета е изстреляна от Сондок на източния бряг на Северна Корея малко след 7 часа сутринта, а втората - от същото място около 20 минути по-късно, според министъра на отбраната Нобуо Киши. И двете ракети са прелетели приблизително 450 километра на височина под 100 км, по-ниска от ракетите „Скъд“, казва Киши.
В миналото Северна Корея е изпробвала ракети над Япония, които са били в състояние да носят ядрени бойни глави и да достигнат до всяка точка на САЩ.
„Изстрелването на ракетите представлява заплаха за мира и стабилността в Япония и региона и нарушава резолюциите на ООН“, коментира премиерът на Япония Йошихиде Суга. Той свиква спешно заседание на Съвета за национална сигурност и възложи на служителите да продължат да събират информация и да я разкриват на обществеността, като същевременно потвърждават безопасността на морския и въздушния трафик.
„Ще си сътрудничим тясно със САЩ, Южна Корея и други страни, за да защитим мирния живот на хората", посочва Суга пред репортери.
Такехиро Фунакоши, ръководител на Бюрото по азиатските и океанските въпроси на външното министерство на Япония, и Сун Ким, временно изпълняващ длъжността помощник-държавен секретар на САЩ по въпросите на Източна Азия и Тихия океан, са провели телефонни разговори след изстрелването на ракетите и са утвърдили тясно сътрудничество между техните правителства.
Изстрелването на ракетите съвпада със старта на щафетата за олимпийския огън в Япония, с което започва четиримесечно отброяване до летните олимпийски игри в Токио. Олимпиадата трябваше да се проведе през 2020 г., но беше отложена заради коронавируса.
Суга обещава провеждането на сигурна и безопасна Олимпиада, като ще „обсъди щателно" проблемите на Северна Корея с американския президент Джо Байдън по време на посещението си във Вашингтон следващия месец. Южнокорейските и американските разузнавателни агенции анализират данните от изстрелването за допълнителна информация. Засега от Белия дом или Държавния департамент на САЩ няма официален коментар на теста. Северна Корея не е тествала ядрено оръжие или своите междуконтинентални балистични ракети с най-голям обсег на действие от 2017 г., преди историческата среща между лидера на страната Ким Чен Ун и бившия президент на САЩ Доналд Тръмп през 2018 г.
Администрацията на Байдън е на „последния етап" от преразглеждането на своята политика за Северна Корея, коментираха тази седмица висши американски служители.
Анализаторите отбелязват промяна във формулировките в сравнение с предишната администрация, като подчертават „денуклеаризацията на Северна Корея", а не целия полуостров - по-едностранна позиция, която вероятно ще бъде анатема на Пхенян. Лейф-Ерик Исли, професор от университета Ewha в Сеул, казва, че прегледът на политиката за Северна Корея ще влезе в контекста на стратегията на администрацията на САЩ за Китай, единственият основен съюзник на Пхенян.
През почивните дни Северна Корея изстреля две крилати ракети с малък обсег, както съобщават американски и южнокорейски представители. Байдън обаче коментира, че тези тестове са „обичайна работа", а служители във Вашингтон заявиха, че все още са отворени за диалог с Пхенян. Випин Наранг, експерт по ядрени въпроси в Масачузетския технологичен институт в САЩ, заяви, че тестовете с балистични ракети с малък обсег ще бъдат „стъпка напред" от теста през почивните дни и ще позволят на Северна Корея да подобри своята технология и да изпрати пропорционален отговор на последните американски и южнокорейски военни учения.