Всеки, който смяташе, че международната политика ще се успокои, след като Тръмп слезе от сцената, се е лъгал горчиво. След конфронтацията на срещата в Аляска между висши американски и китайски представители, и размяната на обиди между президентите Байдън и Путин, светът е тревожен както винаги е бил. Отношенията между САЩ и Русия са в най-ниската си точка след администрацията на Кенеди, а тези между САЩ и Китай са най-хладните, откакто Хенри Кисинджър бе на посещение в Китай през 1971 г., докато от друга страна Пекин и Москва не са били по-близки след смъртта на Сталин, пише Уолтър Расъл Мийд за Wall Street Journal.
Не само “големите момчета” тестват екипа на Байдън. Сигурността във военната база Форт Макнеър бе засилена след съобщения за ирански заплахи срещу съоръжението. Твърди се, че Северна Корея преминава към нови тестове на ракети с голям обсег. Талибаните обявиха, че планират да наложат „ислямско управление“ на Афганистан, откъдето американските сили се изтеглят. Междувременно американски специални части пристигнаха в Мозамбик, за да обучават местната войска, изправена пред офанзива от свързани с Ислямска държава милиции. Властите в Беларус до голяма степен смазаха движението за демокрация в страната, а бирманската армия, въпреки че се сблъсква с безпрецедентна опозиция в страната и критики от чужбина, не показва признаци за отпускане на хватката си върху властта.
Отношенията със съюзниците също не са гладки. Администрацията на Байдън заплаши със санкции срещу европейски компании, участващи в проекта "Северен поток 2". А по време на неотдавнашното си пътуване до Делхи министърът на отбраната Лойд Остин предупреди Индия да не купува ракетни системи С-400 от Русия.
За лошите отношения с Китай и Русия, и проблемното състояние на света не може да бъде обвиняван екипът на Байдън, но идеите, движещи външната политика на тази администрация, се насочват към сериозни тестове. От основно значение за подхода на Байдън е убеждението, че пътят към глобалната стабилност включва съживяване на американското лидерство в услуга на „международния ред, основан на правила“. Подкрепата за международни институции, насърчаването на правата на човека и противостоенето на ревизионистки сили може да доведе до краткосрочни смущения, докато противниците не осъзнаят силата на позицията на САЩ, но в крайна сметка принципната и ориентирана в перспектива американска позиция ще надделее.
Това би било щастлив резултат, като обявените в понеделник санкции от Европейския съюз, Канада, САЩ и Обединеното кралство срещу китайски представители и фирма, участваща в репресиите срещу уйгури в провинция Синдзян, дават надежда, че съюзническото сътрудничество ще расте. Но има три големи проблема с тази стратегия, като администрацията трябва да се подготви за още повече сътресения.