Великобритания декларира, че Китай е в „състояние на продължаващо неспазване“ на китайско-британската съвместна декларация от 1984 г., която трябваше да гарантира на Хонконг висока степен на автономия, след като територията се върна под контрола на Пекин през 1997 г.
Министърът на външните работи на Острова Доминик Рааб заявява, че радикалните промени в избирателната система на територията със специален административен статут представляват още едно явно нарушение на правно обвързващата декларация, пише FT.
Коментарите му идват точно преди Лондон да публикува следващата седмица стратегията си за работа с Китай, която е част от визията за британската външна и отбранителна политика.
Правителството на бившия премиер Дейвид Камерън твърдеше, че Великобритания и Китай са въвлечени в нова „златна ера“. Сегашният министър-председател Борис Джонсън обаче ще определи стратегия, така че Великобритания да намали зависимостта си от китайските инвестиции и технологии.
Намерението на Великобритания да увеличи присъствието си в Тихоокеанския регион беше илюстрирано през януари с молбата ѝ за присъединяване към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство.
Великобритания изпраща и новия си самолетоносач HMS Queen Elizabeth в Източна Азия това лято.
Рааб коментира, че предложените от Пекин законови реформи са „част от модел, предназначен да тормози и задушава всички гласове, критикуващи политиката на Китай“. „Продължаващите действия на китайските власти означават, че сега трябва да докладвам, че Обединеното кралство смята, че Пекин е в състояние на продължаващо неспазване на Съвместната декларация - демонстрация на нарастващата пропаст между обещанията на Пекин и неговите действия“, казва той.
„Великобритания ще продължи да се застъпва за хората в Хонконг. Китай трябва да действа в съответствие със своите законови задължения и да зачита основните права и свободи в Хонконг“, заключава Рааб.
В Камарата на общините миналата седмица торите призоваха Рааб да наложи санкции на посочени китайски служители по т.нар. британски режим на санкции според Магнитски.
Поне от 2017 г. китайските власти оспорват статута на декларацията, като я определят като исторически документ без практическо значение. Съвместната декларация е подписана през 1984 г. от Джао Зиян, китайския премиер по това време, и тогавашният министър-председател на Обединеното кралство Маргарет Тачър и е регистрирана в ООН.
Документът влиза в сила през 1997 г., когато Обединеното кралство предаде територията на Китай.
САЩ и Великобритания обвиняват Китай, че нарушава обещанията за автономия с ратифицирането на новите изборни правила, които ще намалят дела на демократично избраните депутати в Хонконг и ще подложи всички номинирани на нов процес на проверка.
Китайският парламент наложи закон за националната сигурност на Хонконг миналата година, който проправя пътя за репресии върху продемократичното движение в града.
Междувременно Китай отговори на обвиненията на Великобритания и определи твърденията на Лондон като "безпочвени клевети". „Обединеното кралство няма суверенитет, юрисдикция или право на „надзор“ над Хонконг след предаването и няма т. нар. „задължения “към гражданите на Хонконг“, казва се в изявление на Китай, публикувано в неделя на уебсайта на посолството на страната в Лондон, предава Bloomberg.
* Допълнена информация с позицията на посолството на Китай в Лондон