fallback

Panasonic спира производството на соларни панели заради китайските конкуренти

По-евтините продукти на компаниите от Китай принуждават японските компании постепенно да се откажат от производството на оборудване за соларната индустрия

12:05 | 01.02.21 г.

Японският технологичен концерн Panasonic ще прекрати производството на слънчеви клетки и панели, тъй като компанията се сблъсква с ожесточената конкуренция на китайските играчи, които предлагат по-ниски цени, съобщава Nikkei Asia Review.

Panasonic ще спре производството още през март 2022 г. в своите фабрики в Малайзия и японската префектура Шимане. По този начин базираната в Осака компания ще излезе от бизнеса с оборудване за соларна енергия.

Концернът ще купува соларни панели от други производители, за да запази позицията си в енергийната индустрия чрез бизнеса си за инсталиране на битови фотоволтаици. 

Според изчисления на Международната агенция по енергетика (МАЕ) през тази година добавените нови мощности за соларна енергия ще достигнат 117 милиона киловата, което е с 10% повече от предходната година. Поради увеличеното производство на китайските концерни, цената на соларните панели е спаднала до около една трета от цените през 2012 г.

По-евтините продукти на компаниите от Китай принудиха японските компании постепенно да се откажат от производството. В момента голяма част от продажбите на тези концерни се базират на вътрешното търсене, което обаче не се очаква да расте, тъй като програмата за стимулиране на соларната енергия за бита е прекратена още през ноември 2019 г.

Panasonic решава да надгражда бизнеса със соларни клетки на дружеството Sanyo Electric, което е придобито изцяло през 2011 г. Технологията HIT се смята за най-ефективната по това време. През 2009 г. Panasonic си поставя за цел да се превърне във водещ производител в индустрията, но в момента не попада дори сред първите пет компании заради ценовите войни, които водят китайските конкуренти, завоювали 30-процентен дял от пазара.

Все пак Panasonic планира да остане в бизнеса с възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), като се фокусира върху такива сегменти като системите за енергийно управление за интелигентните градове.

След прекратяване на производството фабриката в Шимане ще се концентрира върху изграждането на стабилизатори на напрежение, които преобразуват електричеството, извлечено от соларните панели, от постоянен ток в променлив ток.

Очаква се фабриката на Panasonic в Осака, която произвежда автомобилни соларни панели, да премести служителите си в друг производствен център.

След оттеглянето на Panasonic Kyocera и Sharp ще останат единствените големи японски производители на слънчеви батерии и панели. Днес глобалният пазар е доминиран от китайски производители като JinkoSolar, а японските концерни продължават да губят позиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още