Управителите на фондове и банкерите, напускащи Хонконг, за да отидат в други финансови центрове, обясняват решението си пред редица правителствени агенции, съобщава FT.
Представители на администрациите, сред които Комисията по ценните книжа и фючърсите на Хонконг, Хонконгската парична администрация, финансовите служби на Хонконг, Министерството на финансите и Съветът за развитие на финансовите услуги, са потърсили банкови ръководители и управляващи активи, които са се преместили в конкурентни градове, включително Сингапур и Токио, казват за изданието трима души, запознати с разговорите.
Служителите са поискали от мениджърите да обяснят как точно са взели решенията да се преместят.
От Комисията по ценните книжа и фючърсите на Хонконг и паричната администрация отричат да се провежда официална кампания или проучване на финансови институции, които се преместват извън Хонконг, допълва медията.
Според Комисията уведомленията от лицензирани корпорации или лица за промяна на местоживеенето могат да предизвикат запитване, за да се провери дали все още се изисква лиценз. Паричната администрация посочва, че поддържа редовен отчет за практикуващите в бранша и развитието на пазара - често срещана практика в големите финансови центрове.
Съветът за развитие на финансовите услуги на Хонконг коментира пред медията, че „не е провеждал никакво проучване на преместването/движението на финансови институции". От другите институции не са отговорили на искането на изданието за коментар до публикуването на материала.
Много професионалисти и мениджъри решиха да напуснат Хонконг и да преместят операции в други мегаполиси, например Сингапур, след като Китай наложи на специалната административна територия спорен закон за националната сигурност. Мнозина все пак решиха да останат там, но преместиха отделни финансови специалисти или малки екипи заради безпрецедентното правно решение, което увеличава рисковете пред бизнеса на китайската територия.
Няколко висши ръководители коментират пред FT, че преместването на професионалисти щеше да е още по-видимо, ако не беше пандемията.
Усилията на властите в Хонконг за установяване на причините за преместването се засилват, тъй като съперничещи си финансови центрове стартираха кампании за привличане на таланти и капитал от бившата британска колония. Сингапур например рекламира нови правни структури, а Токио тихо привлича хедж фондовете и претегля редица други стимули, включително освобождаване от данъци, за да примами финансовите групи.
Управителите на фондове казват, че макар че не е необичайно финансовите органи на Хонконг да се свързват с напускащи компании, за да питат за промяна в статута заради лицензите, обажданията от другите агенции и тонът на разпитите са необичайни. „Това не се е случвало в миналото“, казва един от хората, който е пожелал да остане анонимен, тъй като фондът му все още има служители в Хонконг.
Други казват, че макар агенциите да са проявявали вежливост в миналото, естеството на телефонните разговори се е променило. „Тогава никакви големи имена не напускаха Хонконг“, допълва друг източник на изданието.
Обширният закон за националната сигурност на Пекин и последвалите мерки срещу несъгласието с централната власт в Хонконг изплашиха някои служители на международни юридически фирми, мениджъри на фондове и банки. В комбинация с високите разходи за работа в града ситуацията накара някои финансови групи да намалят операциите си в територията.
Малко големи компании обаче се изтеглиха изцяло предвид важността на територията като врата към континенталния китайски пазар.