fallback

Китайските държавни петролни компании засилват шистовите сондажи

PetroChina и Sinopec планират да увеличат добива през тази година в опит да отговорят на националния стремеж към декарбонизация

12:34 | 08.01.21 г.

Държавните китайски компании се фокусират върху шистовия газ като част от плановете на страната за декарбонизация, като тенденцията предлага възможност за развитие на техните звена, опериращи в местните находища, през тази година, пише Argus Media. 

PetroChina и Sinopec планират да продължат да стимулират проучванията за шистов газ през 2021 г. Sinopec може да увеличи добива на своя водещ проект Fuling край югозападния китайски град Чунцин от 6,7 млрд. куб. м годишно през миналата година до 7 млрд. куб. м годишно в рамките на тази година, като част от по-широката стратегия за стимулиране на сегмента.

Очаква се компанията скоро да започне сондажна дейност в рамките на програмата от втора фаза, за да се добавят още 2 млрд. куб. м годишно до 2022 г. в обекта на дружеството в провинция Съчуан. Този месец Sinopec завърши изграждането на нов капацитет от 1 млрд. куб. м годишно в обекта Weirong по програмата за добив от първа фаза, като в момента там се произвеждат 3,5 млн. куб. м газ годишно.

По-рано този месец PetroChina заяви, че е произвела 11,6 млрд. куб. м шистов газ от обектите си в Югозападен Китай през миналата година, което е с 3,6 млрд. куб. м повече спрямо 2019 г. Компанията планира да удвои добива до 24 млрд. куб. м до 2025 г.

Листнатото в Хонконг звено на Sinopec Sinopec Oilfield, което се занимава със сондажни операции, отчете четирикратно увеличение на печалбата до 986,9 милиона юана (153 милиона долара) през 2019 г. на фона на ръста по отношение на петролните и газови проучвания.

Звеното на CNOOC за сондажни операции, също листнато в Хонконг, отчете ръст на печалбата от 1,7% до 2,2 млрд. юана през първите 9 месеца на 2020 г.

CNOOC планира да се съсредоточи върху проекти за развитие на чиста енергия, включващи операции, свързани с шистов газ, метан и втечнен газ през следващите пет години.

Китай отчита 15,4 млрд. куб. м добив на шистов газ през 2019 г., което е с 41% повече спрямо 2018 г. Но е малко вероятно страната да постигне целта си от 30 млрд. куб. м добив през 2020 г.

В находището Weirong, което според Sinopec разполага със 124,7 млрд. куб. м резерви, ще бъдат извършени сондажи на средна дълбочина от 3750 м, изтъкват от Sinopec. Компанията вече е осъществила 55 от общо 56 планирани сондажа от първа фаза. До момента дружеството е извършило сондажи на дълбочина от 3500 до 4000 метра в обекта Fuling.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:20 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още