Индийският регулаторен орган по лекарствата разреши спешната употреба на ваксината срещу коронавирус, разработена от AstraZeneca и Оксфордския университет, съобщиха пред Ройтерс двама източници, запознати с темата.
Решението разчиства пътя за разпространението на ваксината във втората по размер на населението държава в света, която е и втора по брой заразени с коронавирус след САЩ.
Индия иска да започне да прилага ваксината възможно най-скоро, като вероятно ваксинациите ще започнат в сряда, посочва един от източниците, пожелал да запази анонимност.
Представител на Централната организация за контрол на лекарствата в Индия (CDSCO), чиито експерти ще заседават за втори път тази седмица, отказа да даде коментар.
Великобритания и Аржентина вече дадоха разрешение на ваксината на AstraZeneca за спешна обществена употреба.
CDSCO също обмисля да позволи извънредната употреба на ваксините, създадени от Pfizer Inc и германската компания BioNTech, както и тази на индийския концерн Bharat Biotech.
По-евтина и по-лесна за разпространение от своите конкуренти, ваксината на AstraZeneca може да промени глобалната пандемична конюнктура.
Страните с относително неразвита здравна инфраструктура възлагат големи надежди за започване на мащабни имунизации с въпросната ваксина, която за разлика от тази на Pfizer може да се съхранява и транспортира при нормално охлаждане.
До момента Индия е съобщила за над 10 млн. случая на заразени с коронавирус, въпреки че темпът на разпространение се е забавил от средата на септември. Властите в страната се надяват да имунизират приблизително 300 млн. души от общо 1,35 млрд. граждани в рамките на шест до осем месеца.