Япония е започнала да разработва безпилотен, дистанционно управляван боен самолет, способен да извършва впечатляващи маневри, който ще бъде въведен в експлоатация още през 2035 г., сигнализирайки за задълбочаването на надпреварата във военните технологии между островната страна и Китай, съобщава Nikkei Asia Review.
В момента Япония е превъзхождана от своя по-голям съсед. Китай притежава над 1000 изтребители от четвърто поколение, които могат да достигнат свръхзвукова скорост, което е приблизително три пъти повече от тези на Япония, според японското Министерство на отбраната. От Пекин също така са започнали да разполагат стелт изтребители от пето поколение.
Изправени пред значителен недостатък в броя на своите бойни самолети, Япония, както и много други страни около Китай, ускоряват процеса на изследвания, свързани с отбраната, за да ограничат китайската военна мощ.
Японското министерство на отбраната планира да разположи бойни безпилотни летателни апарати на три етапа - първо такива, които ще бъдат дистанционно управляеми, след това дронове за „екипни“ операции, при които един пилотиран самолет ще управлява няколко безпилотни апарата; и в крайна сметка напълно автономни изтребители, обособени в ескадрили.
Автономните самолети изискват усъвършенствани възможности за машинно обучение, а международните правила все още не са се адаптирали към технологията.
Редица японски компании вече работят по подобна концепция. Subaru ще отговаря за разработването на възможности за дистанционно управление на полета, докато Mitsubishi Heavy Industries и Mitsubishi Electric ще работят по система за обмен на информация между множество самолети. Агенцията за придобиване, технологии и логистика към министерството също планира разработването на технология за изкуствен интелект за безпилотните самолети.
Японските играчи биха могли да си партнират и с американски и британски компании.
Японското министерство на отбраната ще инвестира 2,5 млрд. йени (24,3 милиона долара) в технология за дистанционно управление и още 200 млн. йени в технология за изкуствения интелект. Целта му е да проведе летателен тест с малък прототип около фискалната 2024 г., когато се очаква да приключи изследователската фаза, и да започне проектирането на крайния продукт още през 2025 г. Финалният вариант може да бъде оборудван със системи за локализиране и бойни ракети.
Япония се надява да укрепи отбраната си, като използва относително малко работна сила, позволявайки на един пилот да контролира множество безпилотни летателни апарати и да накара самолетите да споделят информация помежду си. Дроновете също ще могат да събират данни в опасни райони, без да рискуват живота на служителите на японската отбрана.