fallback

ЕС и Китай се договориха принципно за инвестиционната си сделка

Властите в Берлин са потвърдили, че споразумението ще бъде обсъдено на срещата на представителите на 27-те страни членки в петък

10:50 | 18.12.20 г.
Автор - снимка
Създател

Китай и Европейският съюз са достигнали принципно споразумение за двустранната си инвестиционна сделка. За това съобщава англоезичното китайско издание South China Morning Post, позовавайки се на високопоставен дипломат от Брюксел.

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон са единодушни помежду си, че трябва да се продължи напред, съобщава още китайското издание, цитирано от Bloomberg. Според информацията властите в Берлин са потвърдили, че споразумението ще бъде обсъдено на срещата в петък на представителите на 27-те страни членки.

Ако бъде потвърдена, сделката – известна като Всеобхватно споразумение за инвестиции – има потенциала да промени из основи икономическите връзки между Пекин и Брюксел, въпреки че политическото разделение остава. Двустранната търговия през миналата година е била над 650 млрд. долара и новото споразумение надгражда тези резултати.

От китайското министерство на външните работи заявиха на редовен брифинг в петък, че преговорите с ЕС за инвестиционната сделка са във финалния си етап, като има постигнат напредък преди крайния срок до края на година.

„Сега преговарящите са на финален етап“, каза говорител на ведомството, който изрази увереност, че зададените цели могат да бъдат изпълнени.

В четвъртък говорителят на търговското министерство съобщи, че двете страни са провели консултации върху оставащите нерешени въпроси, постигайки „важен напредък“. „И двата екипа ще продължат да работят усилено, за да постигнат целта на преговорите, зададена от лидерите на двете страни“, посочи той.

Въпреки че сделката е безспорен дипломатически успех и за двете страни, тя ще особено добра новина за Пекин, тъй като дава възможност за подобряване на отношенията с ЕС, които се охладиха през последните години.

Брюксел увеличи критиките си срещу Китай по редица въпроси – от нарушаването на човешките права срещу мюсюлмани в страната до растящото военно присъствие в Южнокитайско море. ЕС също така изрази притесненията си за новия закон за сигурността в Хонконг, който значително ограничава свободите на гражданите в бившата британска територия.

Постигането на споразумение не е лесна задача. Преговорите, които започнаха още през 2013 г., бяха затлачени заради изискването Китай да отвори пазара си и да се откаже от някои търговски практики в ущърб на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:57 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още