Японският премиер Йошихиде Суга е възложил на своя кабинет да състави пакет от стимулиращи мерки за съживяване на икономика, засегната от пандемията от коронавирус, съобщава Ройтерс, позовавайки се на изказване на икономическия министър на островната страна Ясутоши Нишимура.
Пакетът има за цел да смекчи удара от COVID-19, да подпомогне осъществяването на структурни промени в третата по големина икономика и да повиши производителността чрез дигитализация, заяви Нишимура по време на пресконференция след редовно заседание на кабинета.
„Ще искаме да обсъдим държавните разходи, които ще привлекат частни инвестиции“, сподели министърът, като добави, че правителството ще състави пакета възможно най-скоро.
Очаква се икономиката на Япония да се възстанови през третото тримесечие, след като отчете най-голямото си свиване след Втората световна война през предходния тримесечен период, когато национално извънредно положение заради пандемията парализира икономическата активност.
По-силните износ и производство, положителен тласък, дължащ се на повишаването на търсенето в чужбина, помогнаха за възстановяването, но слабите капиталови инвестиции и разходите на домакинствата притискат политиците да се насочат към допълнително увеличаване на фискалната и паричната подкрепа.
„Темпът на икономическо възстановяване е ограничен в световен мащаб“, каза Ясунари Уено, старши пазарен икономист в Mizuho Securities.
Нишимура каза, че мерките за стимулиране ще се съсредоточат върху преминаването към „зелено” общество, след като правителството се ангажира да намали парниковите газове до нула до 2050 г. и да реализира въглеродно неутрална икономика.
Въпреки че размерът на новия пакет не е определен, законодателите от управляващите партии призовават за нови мерки между 10 трлн. и 30 трлн. йени (95 млрд. до 286 млрд. долара).
Нишимура подчерта отрицателната разлика по отношение на производството в страната, която се получава, когато действителната продукция е по-малка от пълния капацитет на икономиката, като министърът заяви, че тя достига около 55 трлн. йени през второто тримесечие.
Япония вече е предоставила общо 2,2 трлн. долара в два пакета от стимули в отговор на здравната криза, включително плащания в брой за домакинствата и заеми за малкия бизнес.
Някои анализатори обаче се притесняват, че щедрите разходи могат допълнително да натоварят публичните финанси на нацията.
„Допълнителният бюджет трябва да се изразходва за избрани области, където е необходимо, а не за раздаване на пари за всички, както правителството направи преди това“, коментира Юсуке Шимода, старши икономист в Японския изследователски институт.