Говорейки пред Берлинската стена през юни 1987 г., президентът на САЩ Роналд Рейгън призовава своя колега от Съветския съюз: „Г-н Горбачов, съборете тази стена!”
Предвещавайки разпадането на източния блок и разрушаването на Стената две години по-късно, Рейгън обяснява защо САЩ и техните съюзници ще триумфират. „На Запад днес виждаме свободен свят, който е постигнал ниво на просперитет и благополучие, безпрецедентно за историята. Свободата води до просперитет. Свободата е победителят“, изтъква американският държавен глава.
Днес обаче Западът се оказва изпаднал в екзистенциална криза. Неговата роля като световен водач е под съмнение, а институции като НАТО са, по думите на френския президент Еманюел Макрон, в положение на „мозъчна смърт“. Националистическият популизъм вдясно и политиката на идентичността вляво заплашват това, което преди е било общоприет консенсус, вкоренен в ценностната система на демокрацията и правата на човека - консенсус, роден от въглените на Втората световна и Студената война, пише The Wall Street Journal.
В същото време удивителният възход на Китай през последните три десетилетия предполага, че просперитетът наистина може да дойде без свобода - нова парадигма, която вдъхновява автократите по света. Пандемията от коронавирус, която изглежда е овладяна в Китай, засяга особено силно голяма част от Запада, опустошавайки икономиките от двете страни на Атлантическия океан, като повечето правителства там не успяват да спрат втората вълна на болестта.
Но заплахите за Запада не са само външни. Както показва продължаващият спор около изборите в САЩ от тази седмица, вярата във фундаменталната честност на демократичните институции за мнозина вече не е даденост на фона на политическата поляризация, която често поражда конспиративни теории.
Разочарованието и гневът от статуквото изтласкаха повече граждани на западните демокрации извън установената политическа система. Междувременно алгоритмите на социалните медии, захранващи цифровото пространство с хиперпартийно съдържание, пренебрегват това, което преди е било широко споделяно разбиране за реалността. Дори реакцията на общественото здравеопазване към вируса е станала „трибализирана“, като въпросът дали да се носи маска се превръща в маркер за политическа лоялност в САЩ, след като президентът Доналд Тръмп постави под въпрос необходимостта от подобен защитен атрибут.
„Идеята на Запада все още съществува, но оцелява на животоподдържаща система“, смята Брайън Катулис, старши сътрудник в Центъра за американски прогрес.
Вътрешният раздор между демократи и републиканци се припокрива с нарастващо разделение между ключовите държави в Запада. Усещането за общи ценности и цели между Европа и САЩ, ядрото на онова, което някога е било известно като „свободен свят“, изчезва. Разделението, започнало по времето на президента Барак Обама, се превърна в откровено озлобление по време на администрацията на Тръмп, която възприе трансакционен подход към традиционните съюзници и отприщи търговски войни.
В наши дни само една трета от европейците имат положителни възгледи към САЩ, според проучване на Pew от септември, като в това отношение Вашингтон се доближава до Китай и Русия в европейските възприятия.