fallback

МВФ гледа с притеснение на възстановяването на Азия

Фондът очаква по-бавно възстановяване на региона на фона на дълбоката рецесия в някои от държавите

22:28 | 21.10.20 г.

Азиатско-Тихоокеанския регион започва да се възстанонява от най-тежката рецесия в историята си през третото тримесечие, отчита последният доклад на Международния валутен фонд (МВФ). Организацията обаче е притеснена от неравномерното подобряване на ситуацията в отделните държави.

На тази база очакванията за икономическото развитие са орязани до спад от 2,2% за 2020 година, което е с 0,6 процентни пункта по-ниско спрямо прогнозата за региона, публикувана през юни. Причината е по-бавно от очакваното възстановяване в страни като Индия, Филипините и Малайзия.

Индийската икономика потъна по-рязко от очакваното - с 24% през второто тримесечие и се очаква бавно възстановяване през следващите месеци, пишат от Фонда. Прогнозата е, че за цялата 2020 година ще има спад от 10,3 на сто, а през 2021 година се очаква ускоряване на активността и ръст на брутния вътрешен продукт от 8,8 на сто.

"Добрата новина е, че очакваме ръст в региона от 6,9% през 2021 година", пише още в доклада, но експертите признават, че дори на този фон регионът няма да достигне нивата, прогнозирани преди пандемията.

Китай е локомотивът на региона - страната "преболедува" от COVID преди остналите и сега записва съществено увеличение на БВП след затварянето на икономиката през първото тримесечие. Това дава основание на МВФ да повиши очакванията си за развитието на Китай - до ръст от 1,9% през 2020 година. Малко държави ще успеят да запишат икономически ръст през тази година, допълват още от инститцията.

Развитите държави в региона - Австралия, Южна Корея, Япония и Нова Зеландия, са все още в рецесия, но се очаква засилване на икономическата активност след падането на блокадите.

Прогнозите сочат, че Нова Зеландия ще запише спад на икономиката си от 6,1%, а Япония - от 5,3 на сто през тази година. За Австралия се очаква спадът да достигне 4,2%. След година е трите държави ще отчетат ръст на БВП, но умерено - съответно от 4,4% в Нова Зеландия, 2,3% в Япония и 3% в Австралия.

Рисковете за възстановяване на региона крият забавеният глобален икономически растеж, затворените граници и ограниченията пред търговията.

Светът може да се поучи от Азиатско-Тихоокеанския регион при развитието на COVID, смятат от МВФ. Държавите са въвели ограничения още при ниско ниво на заболеваемост и са отслабили мерките едва след като вирусът е бил подтиснат. Политики като масово тестване и проследяване на контактите са дали отражение и по отношение на икономическото възстановяване, допълват от организацията.

Доброто представяне на Азия в тази пандемия вероятно се дължи и на опита от отминали кризи, а също така и на правителствените стимули за икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:07 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още