Голяма част от основните борсови индекси от Азиатско-тихоокеанския регион приключиха днешната търговия на червена територия въпреки по-оптимистичния поглед, който Японската централна банка възприе по време на своето заседание, и решението на Федералния резерв на САЩ да запази основните си лихви непроменени, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове в Токио Nikkei 225 записа спад от 156,16 пункта, или 0,67%, до 23 319,37 пункта.
Книжата на Sony Corp. поскъпнаха с 0,69 на сто, докато тези на автомобилния концерн Toyota приключиха сесията без промяна в стойността.
Континенталният китайски измерител Shanghai composite се понижи с 0,41% до 3270,44 пункта. Книжата на Alibaba поскъпнаха леко с 0,07 на сто, докато тези на Tencent прибавиха около процент към стойността си.
Хонконгският показател Hang Seng изтри 400,23 пункта, или 1,62%, от стойността си, като се смъкна до ниво от 24 325,4 пункта. Акциите на China Mobile изтриха 0,92% от стойността си.
Южнокорейският индекс Kospi регистрира спад от 1,22% до 2406,17 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 отчете ръст от 72,9 пункта, или 1,22%, изкачвайки се до равнище от 5883,2 пункта.
По-рано днес ЯЦБ задържа своя основен лихвен процент на ниво от минус 0,1%, запазвайки покупките си на активи непроменени. Подобен резултат беше прогнозиран от 95% от анкетираните от Ройтерс икономисти. Централната банка възприе по-умерен песимистичен поглед върху икономиката на островната страна, оставяйки агресивния си подход на стимулиране без промяна, само ден след като Йошихиде Суга беше избран за нов министър-председател.
Късно снощи Фед очаквано запази близо до нулата основната лихва и сигнализира, че няма да има промяна в политиката си поне до края на 2023 г., за да помогне на американската икономика да се възстанови от последствията от коронавирусната пандемия. Комисията за открит паричен пазар очаква да продължи „приспособимата“ си политика, докато не бъде постигната инфлация средно от 2%, а очакванията за дългосрочния ръст на цените също остават застопорени около това ниво.
„Възстановяването напредна по-бързо, отколкото като цяло очаквахме“, посочи управителят на Фед Джером Пауъл, като подчерта, че темпът на икономическа активност вероятно ще се забави, а „пътят напред остава много несигурен“.
В сряда бяха публикувани и данните за японския износ, който отново претърпя двуцифрен спад през август в резултат на пандемията на коронавируса. Официалните данни на Министерството на финансите показаха спад от 14,8% на годишна база в сряда.
На петролните пазари цената на сорта Брент, добиван в Северно море, се понижава с 67 цента до 41,55 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 1,7 на сто до 39,46 долара за барел.
При валутната търговия японската валута се търгува при 104,81 йени за долар. В същото време австралийският долар отчита спад в стойността от 0,178%, като се разменя за 0,729 щатски долара.