Основните борси в Азия затвориха с понижения във вторник, след като фючърсите върху американския лек суров петрол за доставки през май се понижиха до тъмночервена територия, информира CNBC.
В континентален Китай индексът Shanghai composite се свива с 0,9% до 2827,01 пункта. Показателят Shenzhen composite се понижи с 0,82% до 1753,42 пункта. Хонконгският индекс Hang Seng спадна с 2,07% до 23 827,2 пункта .
В Япония измерителят Nikkei 225 се понижи с 1,97% и затвори при 19 280,78 пункта, след като акциите на Fast Retailing и Softbank Group поевтиняха съответно с 3,74% и 4,11%. Индексът Topix отписа 1,15% до 1415,89 пункта.
Междувременно австралийският бенчмарк ASX 200 затвори с понижение от 2,46% при 5221,30 пункта.
Протоколът от последното заседание на Централната банка на Австралия, публикуван по-рано във вторник, показа, че „бордът остава ангажиран с подкрепата на работните места, доходите и бизнеса“, докато страната се справя с епидемията от коронавирус.
Членовете на институцията отбелязват също, че „австралийските банки са в силна позиция да издържат на големия икономически шок“ от Covid-19 и нестабилността на финансовите пазари.
От своя страна показателят Kospi от Южна Корея спадна с 1% до 1879,38 пункта, докато индексът Kosdaq регистрира спад от 1,42% и затвори при 628,77 пункта.
Тези ходове станаха факт, след като CNN съобщи във вторник, позовавайки се на неназован американски служител от Вашингтон, че лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун е в „тежко състояние след операция“.
"Ние потвърждаваме, че председателят Ким Чен Ун обикаля провинциалните райони със свои близки помощници и не откриваме доказателства в подкрепа на спекулациите за неговото лошо здраве", заявиха от кабинета на лидера пред NBC News.
Ройтерс също съобщи, позовавайки се на два правителствени източници, че Ким не е тежко болен.
Към 11:15 ч. българско време йената се търгува на ниво от 107,4 йени за долар, а австралийският долар - на стойност от 0,629 за щатски долар
От своя страна ръководството на Virgin Australia обяви във вторник, че доброволно ще предаде управлението на компанията в ръцете на независимо лице (voluntary administration), за да „рекапитализира бизнеса и да подобри финансовата си позиция след кризата с COVID-19“.
Това се случва, след като секторът на авиоиндустрията пое огромен удар от пандемията заради ограничаването на пътуванията с цел превенция разпространението на заразата. Ден по-рано британският милиардер Ричард Брансън публично поиска държавна подкрепа за авиокомпанията си Virgin Atlantic.