fallback

Китай записа исторически икономически спад за първото тримесечие

БВП на страната се е свил с 6,8% на годишна база

09:47 | 17.04.20 г. 6

През първото тримесечие на годината китайската икономика се е свила за първи път от поне 1992 г. насам, тъй като коронавирусът парализира производството и разходите. Всичко това пък доведе до натиск върху властите да направят повече, за да спрат нарастващите загуби на работни места, предава Ройтерс.

Брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 6,8% на годишна база в периода от януари до март, сочат данни на правителството. Понижението е по-голямо от очакваните 6,5% от анализаторите, участвали в анкета на Ройтерс, и показва поемане в друга посока след 6% ръст за четвъртото тримесечие на миналата година.

Свиването е първото в историята на втората по големина икономика в света от поне 1992 г., когато е започнало официалното отчитане на тримесечния БВП.

Въпреки че Китай успя да възстанови голяма част от икономическите си процеси след застоя през февруари, анализатори твърдят, че властите са изправени пред трудна битка за съживяване на растежа, тъй като пандемията е опустошила глобалното търсене.

Nomura очаква в краткосрочен план Пекин да предостави пакет от стимули, който може да бъде финансиран от централната банка по различни канали.

БВП е спаднал с 9,8% на тримесечна база през отчетния период, посочва Националното статистичеко бюро. Данните са малко под очакваното понижение от 9,9%, За сравнение този показател през предходното тримесечие показа 1,5% ръст.

Отделни данни показват, че индустриалното производство в Китай е намаляло с по-малко от очакваните 1,1% през март спрямо година по-рано. Продажбите на дребно са се свили с 15,8% през същия период. Инвестициите в дълготрайни активи са намалели с 16,1% между януари и март.

Процентът на безработицата в градовете е 5,9% за март, под 6,2% за февруари.

Пандемията зарази над 2 млн. души в глобален мащаб и взе над 130 хил. жертви. Китай, където се появи вирусът, обяви над 3000 смъртни случая, макар че новите случаи на заразени спаднаха значително след пика им.

Анализатори очакват загубата на 30 млн. работни места тази година, което означва надминаване на 20-те млн. съкращения по време на финансовата криза през 2008-2009 г.

Пекин обеща да предприеме повече стъпки за борба с въздействието на пандемията, тъй като нарастващите загуби на работни места заплашват социалната стабилност. Централната банка вече разхлаби паричната политика, за да помогне.

През 2020 г. икономическият растеж ще потъне до най-ниското си годишно равнище от близо половин век, сочи проучване на Ройтерс от тази седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:13 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още