Лекарите в болницата в турско-сирийския граничен град Рейханли са свикнали на страдания. Тук от години се лекуват жертви на сирийската гражданска война.
Но лекарите в Рейханли никога не бяха виждали подобни сцени, като тези от нощта на четвъртък срещу петък. Няколко десетки ранени бяха приети в болницата, но този път не става дума за жени, деца, старци от Сирия, а за турски войници.
Най-малко 33 турски войници са били убити при въздушен удар в сирийската провинция Идлиб, повече от всякога за един ден във войната. Все още не е напълно ясно кой стои зад атаката. Турските наблюдатели обаче обвиняват руските военновъздушни сили.
Русия оправда операцията в петък. Турските войници са пътували с ислямистката милиция Haiat Tahrir al-Sham (HTS), съобщиха от Министерството на отбраната в Москва. Руски изтребители обаче не са били използвани в района.
В петък пред руското консулство в Истанбул се събраха демонстранти, които скандираха "Убиец Русия! Убиец Путин!" Турският президент Реджеп Ердоган свика кризисна среща в Анкара, която приключи след шест часа в три часа сутринта без официално изявление.
Говорител на Ердоган обяви, че сега страната ще атакува военните постове на сирийския диктатор Башар ал Асад „от въздуха и от земята". В същото време Анкара заплашва да отвори границите към Европа за бежанците, вероятно за да принуди по този начин Западът да я подкрепи.
Отговорът на борсата
Към обяд борсата в Истанбул регистрира най-голямата си дневна загуба от седем години насам. При откриването на сесията в петък сутринта ISE100 беше с около 10 процента под стойността от предишната вечер. Индексът падна толкова много за последно по време на така наречените протести на Гези през 2013 година.
„Пазарите са в панически режим", казват експерти от турската компания за анализи Oyak Invest. Вече съществуващият натиск върху продажбите заради коронавируса се засилва от ескалацията в Сирия. „Това също ще увеличи натиска върху лирата“, казват те, цитирани от Handelsblatt.
"Свидетели сме на огромна разпродажба на турските пазари, докато Анкара и Москва са на прага на пряк сблъсък в Сирия. Въздушен удар на сирийския режим уби поне 33 турски войници в четвъртък", коментира Симин Демокан, Bloomberg Истанбул, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria. „Лирата поевтинява до най-ниското си ниво от септември 2018 г. насам“. „На карта е заложена и съдбата на сирийците, които вероятно ще потърсят убежище в Турция, бягайки от Идлиб“, каза още Демокан.
А какъв ще е турският отговор на атаката
Какъв точно ще се окаже турският отговор на въздушната атака все още не е ясно. Единственото сигурно е, че инцидентът представлява за Турция най-опасната ескалация досега в конфликта с Русия и режима на Асад в Сирия.
Ердоган залагаше на това, че приятелството му с руския му колега Владимир Путин ще бъде достатъчно, за да отстоява турските интереси в Сирия. И поне за известно време всъщност това си беше точно така. Путин пусна преди две години турската армия да завладее сирийската провинция Африн от кюрдската милиция YPG. Руският режим прие и турската инвазия в Североизточна Сирия миналата есен.
Но Турция се превърна в окупационна сила в Сирия. Тя до голяма степен прогони YPG от граничната зона и сега контролира редица райони в североизточната част на страната. А през последните седмици става все по-ясно, че тази договореност не е постоянна.
За Путин Ердоган е не толкова съюзник, а по-скоро временен партньор. Той даде да се разбере, че не е готов да дели властта над Сирия с Турция.
Путин и неговото протеже Асад завладяха Сирия от бунтовниците с невъобразима жестокост. Те тероризираха цивилното население чрез целенасочени бомбардировки над болници, училища и къщи, докато от провинцията на бунтовниците не остана само провинция Идлиб в Северозападна Сирия.
Русия и Турция подписаха споразумение през есента на 2018 г. Анкара получи надзора над Идлиб и в замяна на това обезоръжи ислямистката милиция HTS, която пое контрола над големи части от провинцията с десетки хиляди мъже. По това време празненствата в Идлиб бяха големи, но нито една от страните не следваше споразуменията. Турските сили за сигурност не можеха или не искаха да премахнат напълно HTS. А Путин и Асад продължиха да бомбардират.
Как се стигна до тук
Днес в Идлиб се случва едно от най-големите хуманитарни бедствия на 21 век. Милион души са избягали в сирийско-турската гранична зона от приближаващите силите на режима и руските бомбардировки. Пътят към Турция е блокиран от стена. Хората са в капан, замръзват, гладуват, не знаят къде да отидат. Деца умират в студа почти всеки ден.
Турция обяви, че ще изтласка сирийските войски, ако те не се оттеглят доброволно до края на февруари. Тя не иска да отваря границите си за бежанците, защото твърди, че вече е дом на почти четири милиона сирийци. Ердоган засили драматично присъствието на своите военни през последните няколко седмици. Неговият съюзник, десният екстремист Девлет Бахчели, вече призовава за план за нахлуване в Дамаск, за да „заличи тирана“.
Турското правителство очевидно дълго време предполагаше, че може да принуди Путин да сключи сделка за Идлиб. Бурханеттин Дуран, директор на свързания с правителството турски мозъчен тръст Seta, предположи в своя статия за в. Daily Sabah, че Турция иска да създаде "буферна зона" в Идлиб, подобна на тази в Североизточна Сирия.
Сега Ердоган трябва да осъзнае, че отношенията му с руския президент са далеч по-малко устойчиви, отколкото си мислеше. „Конфликтът с Русия в Идлиб излезе извън контрол", признава турски служител пред SPIEGEL. „Проблемът е, че никой в Анкара не знае какво да прави по-нататък“.
В бедата си сега Ердоган се обръща към европейците и американците, които в миналото редовно демонизираше като терористи и расисти. А днес, по искане на Турция, НАТО се среща на кризисна среща.