fallback

Милиони китайски компании ще загинат, ако банките не вземат спешни мерки

Ефектите от коронавируса могат да доведе до нарастване на лошите кредити в Китай до 6,3%, което представлява увеличение от 5,6 трлн. юана, посочват от S&P Global

15:25 | 24.02.20 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Бригита, директор на един от най-големите търговци на автомобили в Китай, изчерпва възможностите си за действие. 100-те търговски обекта на нейната компания са затворени за около месец заради коронавируса, паричните резерви намаляват, а банките не са склонни да удължават крайните срокове за дълга ѝ в размер на милиарди юани, които ще бъдат достигнат през следващите няколко месеца, пише Bloomberg. 

„Ако не успеем да изплатим облигациите, ще бъде много, много лошо“, посочва Бригита, чиято компания има 10 000 служители и продава марки автомобили от среден до висок клас, като BMW. Тя помоли Bloomberg да разкрие само нейното първо име, а компанията ѝ да остане анонимна, тъй като не е упълномощена да говори пред медиите.

Тъй като голяма част от китайската икономика все още бездейства заради коронавируса, заразил над 75 000 души, милиони компании в цялата страна се надпреварват денонощно да запазят относителна стабилност на фона на сътресенията в производството и останалите сектори, причинени от епидемията.

Проучване на малки и средни китайски компании, проведено този месец, показа, че само една трета от анкетираните разполагат с достатъчно средства за покриване на фиксираните си разходи за месеца, докато парите на друга една трета привършват в рамките на два месеца. Само 30% от тези дружества са успели да възобновят дейността си поради сложна процедура за одобрение на местната власт, както и поради липса на служители и финансиране, заяви правителствен служител на пресконференция в понеделник.

Въпреки че Пекин намали лихвените проценти, правителството нареди на банките да увеличат кредитирането и разхлаби критериите за компаниите да рестартират операциите си, много от частните дружества посочват, че не са имали достъп до необходимото финансиране, за да изпълнят предстоящите срокове за изплащане на дълг и заплати. Без допълнителна финансова подкрепа или внезапно възстановяване на икономиката на Китай, някои от тези компании може да се наложи да затворят завинаги.

1

„Ако Китай не успее да овладее вируса през първото тримесечие, очаквам голям брой малки предприятия да изпаднат в несъстоятелност“, предупреждава Лу Дзъншън, анализатор в Beijing Zhonghe Yingtai Management Consultant Co.

Въпреки че представлява 60% от икономиката и 80% от работните места в Китай, представителите на частният бизнес отдавна се борят да използват финансирането, за да се разширят по време на икономически възход и да преживеят евентуални кризи. Около две трети от 80-те милиона малки предприятия в страната, включително много магазини, нямат достъп до кредити от 2018 г., според Китайската национална институция за финанси и развитие.

През уикенда президентът Си Дзинпин обеща по-сериозен фокус върху възраждането на икономиката, с по-активна фискална политика, ускорени строителни проекти и по-свободни резерви за търговските заемодатели, за да се освободи повече финансиране.

Подкрепата на китайските банкови гиганти в отговор на епидемията досега беше частична, предимно предназначена за пряка борба с вируса. Industrial & Commercial Bank of China Ltd (ICBC), най-големият кредитор в страната, предложи облекчение на около 5% от своите клиенти, представители на малкия бизнес.

В отговор на въпрос на Bloomberg News по електронната поща от ICBC заявиха, че банката е отделила 5,4 млрд. юана (770 млн. долара), за да помогне на компаниите да се преборят с негативните ефекти от вируса.

2

„Ние одобряваме заявленията за кредит на квалифицирани малки предприятия веднага щом пристигнат“ споделят от банката.

Много от китайските компании вече са били насочили своя фокус към спасителните действия, когато избухва епидемията от коронавируса, подтиснати от търговската война със САЩ.

Най-голям е рискът при заведенията за хранене и ресторантьорство, туристическите агенции, авиокомпаниите, хотелите, компаниите за кетъринг и търговските центрове, сочи проучване на Lianhe Rating.

Банките също не се намират в добро положение. Много от тях са с недостатъчна капитализация. Рейтинговата фирма S&P Global изчислява, че продължителната извънредна ситуация с епидемията може да увеличи процента на лошите кредити в китайската банковата система до повече от три пъти до около 6.3%, което представлява увеличение от 5.6 трлн. юана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:20 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още