Японската енергийна компания Tokyo Electric Power ще изхвърли радиоактивната вода от разрушената АЕЦ „Фукушима“ директно в Тихия океан, заяви министърът на околната среда Йошияки Харада, цитиран от Ройтерс.
След като централата беше засегната от земетресение и цунами през 2011 г., Tokyo Electric, или Tepco, събра в резервоари повече от 1 млн. тона замърсена вода от охладителните тръби, използвана за предпазване на ядрото от топене.
Компанията посочва, че след 2022 г. тя вече няма да има място, където да събира радиоактивната вода.
„Единственият вариант е водата да се изхвърли в морето и да бъде разредена“, споделя Харада на пресконференция в японската столица. „Правителство ще обсъди това, но бих искал да предложа моето мнение“, добави още той.
Окончателното решение на правителството за изхвърляне на замърсената вода ще бъде взето след представяне на доклад от експертна комисия.
Харада не посочва колко вода ще трябва да бъде изхвърлена в океана.
Всеки опит за изхвърляне на отпадъците в Тихия океан обаче може да разгневи съседите като Южна Корея, която призова представител на японското посолство миналия месец, за да ѝ бъде обяснено как страната ще се справи с проблема във „Фукушима“.
Отношенията между Сеул и Токио продължават да бъдат обтегнати след спора за компенсация заради корейците, принудени да работят в японски фабрики през Втората световна война.
Крайбрежните ядрени централи обикновено изхвърлят обработената вода, която съдържа тритий (изотоп на водорода, който трудно се отделя и се счита за сравнително безопасен), в океана.
Tepco, която също е изправена срещу недоволството на местните рибари, призна миналата година, че водата в резервоарите ѝ все още съдържа и други замърсители освен тритий.