Днес временно е спряно движението на експресните влакове от Хонконг към международното му летище, след като протестиращи обещаха да блокират улиците, водещи към летището, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Агенцията се позовава на оператора на влаковете, който заяви, че спирането е по искане на правителството на Хонконг и на летищните власти. В обратната посока, от летището към града, влакове засега има.
Вчера вечерта след пореден ден на напрежение и протести в Хонконг се стигна до сблъсъци между полицаи и протестиращи.
Днес неколкостотин протестиращи са се събрали на летището. Около 200 души има и пред британското консулство в града.
Подобна акция миналия уикенд се провали.
Късно в събота полицията използва сълзотворен газ, водно оръдие и гумени куршуми, а протестиращите хвърляха запалителни бомби, ескалирайки сблъсъците, довели до една от най-тежките кризи в Хонконг от десетилетия насам. Полицаите съобщиха, че са стреляли във въздуха, за да разпръснат група протестиращи, опитващи се да откраднат пистолетите им - втори случай на използване на бойни патрони за повече от три месеца на безредици. Протестите идват на петата годишнина от решението на Китай да ограничи демократичните реформи и да изключи всеобщото избирателно право в Хонконг, бивша британска колония, която бе върната през 1997 г.
Безредиците започнаха в средата на юни, подхранвани от недоволството от вече прекратения законопроект за екстрадиция, който би позволил на хората в града да бъдат изпратени в континентален Китай за съдебен процес в съдилища, контролирани от Комунистическата партия.
Много жители на Хонконг смятат, че градът все повече се контролира от Пекин. Китай отрича да се намесва в делата на Хонконг.
Хонконг се върна в Китай по формулата "една държава, две системи", която позволява свободите да не се ползват в континенталната част - като правото на протест и независима правна система.
Хиляди протестиращи се събраха днес пред международното летище* в Хонконг в пореден опит да привлекат вниманието на света към своята борба за повече демокрация в тази китайска автономна територия, предадоха Ройтерс и ДПА.
Пътниците продължаваха необезпокоявани да влизат и излизат от терминала, а самолетите да кацат и излитат, въпреки че влаковете да летището бяха спрени, а демонстрантите бяха призовали населението да блокира шосетата до въздушния порт.
Привечер демонстрантите напуснаха летището и на голяма група потеглиха по шосе към близкото населено място Тун Чун. Преди да се оттеглят, те издигнаха барикади, за да държат полицията на разстояние и пръскаха с пожарогасители по земята.
Преди три седмици облечените в черно демонстранти буквално задръстиха сградата на летището и влязоха в ожесточени сблъсъци с органите на реда. Тогава имаше отменени и отложени полети. Някои наблюдатели казват, че блокиранията на летището може да лишат протестиращите от обществена подкрепа.
Бившата британска колония, върната на Китай през 1997 г., е под напрежение от началото на юни заради многолюдни демонстрации срещу проектозакон, който би позволил екстрадиция в континентален Китай на заподозрени лица. Законопроектът беше оттеглен, но протестът прерасна в движение, понякога съпроводено с насилие, срещу влиянието на Пекин, който задушава свободите в територията.
/по БТА/
* Допълнена към 16.15 часа