Основните борсови индекси от азиатско-тихоокеанския регион приключиха днешната сесия на червена територия на фона на слабите икономически данни от Китай и понижението в оптимизма на инвеститорите заради липсата на напредък след края на първия етап от подновените търговски преговори между САЩ и Китай, съобщава CNBC.
Японският индекс на сините чипове Nikkei 225 се понижи със 187,78 пункта, или с 0,86%, като се смъкна до ниво от 21 521,53 пункта.
Акциите на корпорацията Sony поскъпнаха с 5,31%, след като компанията представи положителен отчет за първото тримесечие, като печалбата нараства до рекордно високо ниво.
Континенталният китайски бенчмарк Shanghai composite отчете спад от 0,67% до 2932,51 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng изтри 368,75 пункта, или 1,31%, от стойността си, като завърши сесията на ниво от 27 777,75 пункта.
Книжата на застрахователното дружество AIA отново поевтиняха с над 2%.
Производствената активност в Китай се свива за трети пореден месец през юли, показва официално проучване, което подчертава негативното влияние на търговската война със САЩ върху икономиката на най-голямата азиатска икономика.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) се покачва до 49,7 пункта през юли, спрямо юни, когато той достига ниво от 49,4 пункта, посочват от Китайското национално статистическо бюро, като все пак показателят остава под границата от 50 пункта, която разграничава растежа от свиването. Анализатори, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че PMI ще достигне 49,6 пункта за юли.
Акциите на листнатата в Хонконг China Vanke отчетоха спад от 2,15% в стойността си, докато търгуваната в Шънджън конкурентна компания Sunac China Holding регистрира поевтиняване на своите книжа от 3,63 на сто.
Южнокорейският измерител Kospi се понижава с 0,69 на сто до 2024,55 пункта.
Австралийският индекс ASX 200 отчита спад от 0,47% до 6812,60 пункта.
В Австралия потребителските цени нарастват по-бързо от очакваното през второто тримесечие, като водещият индекс отчита ръст от 0,6 на сто. Това е над прогнозите за покачване от 0,5%, направени от икономисти, анкетирани от Ройтерс.
Във фокуса на инвеститорите са и подновените търговски преговори между Вашингтон и Пекин.
Във вторник американският президент Доналд Тръмп почти напълно уби надеждите за скорошно постигане на споразумение, след като написа в Twitter, че Китай не купува повече американски земеделски стоки, както обеща, и вероятно опитва да протака преговорите в очакване на резултата от президентските избори през 2020 г.
„Китай се представя много лошо, най-лошата година от 27 години. Предполагаше се, че сега ще започне да купува нашите земеделски стоки – никакви признаци, че прави това. Това е проблемът с Китай, те просто не се справят“, написа Тръмп.
По-рано днес Bloomberg съобщи, че Китай и САЩ са приключили новия кръг от търговските преговори в Шанхай без каквито и да е доказателства за напредък към прекратяване на дългогодишния им спор.