Основните борсови индекси от азиатско-тихоокеанския регион завършиха днешната сесия без единна посока, след като в сряда вечерта индустриалният бенчмарк Dow Jones Industrial Average на Нюйоркската фондова борса отчете исторически връх на фона на слабите данни за американския пазар на труда и очакванията на инвеститорите за предстоящо понижение на основните лихви от страна на Федералния резерв на САЩ, съобщава CNBC.
В Япония местният измерител на борсата в Токио Nikkei 225 прибави 64,29 пункта, или 0,30%, към стойността си, като приключи деня на ниво от 21 702,45 пункта.
Книжата на Sony Corporation поскъпнаха с 1,94%, а тези на Toyota и Honda поевтиняха съответно с 0,13% и 0,15 на сто.
Днес започнаха регистрациите на кандидатите за предстоящите избори за Горна камара в японския парламент, които ще се проведат на 21 юли. Управляващата коалиция, водена от премиера на островната страна Шиндзо Абе, очаква да запази мнозинство макар и с по-малко места. Абе цели да направи промени в конституцията, насочени главно към засилването на позициите на японските сили за отбрана.
Проучванията на медиите показват, че Либералнодемократическата партия е с много по-големи шансове от опозиционната Конституционнодемократична партия на Япония и другите от опозиционния лагер.
Южнокорейският индекс Kospi напредна с 0,61% до 2108,73 пункта.
В Австралия ASX 200 се повиши с 0,49% до 6718 пункта.
На борсите в Китай континенталният показател Shanghai composite се понижи с 0,62% до 2996,46 пункта.
Хонконгският бенчмарк Hang Seng изтри 55,86 пункта, или 0,19%, от стойността си, приключвайки сесията на равнище от 28 799,28 пункта.
Книжата на китайската компания Alibaba Group отчетоха спад в стойността от 0,45%.
В сряда Ройтерс съобщи, че американският частен сектор е разкрил 102 хил. нови работни места през юни, което не покрива очакванията на анализаторите.
Данните на ADP предшестват по-изчерпателния доклад на американското министерство на труда, който изключва земеделието, и се очаква да бъде публикуван в петък, обединявайки частния и държавния сектор.
От друга страна търговският дефицит на САЩ за май достига петмесечен връх заради увеличаването на вноса на стоки, породено вероятно от презапасяването на компаниите преди евентуално повишаване на митата върху китайските стоки.
Търговският дефицит с Китай, който заема основно място в дневния ред „Америка на първо място“ на президента Доналд Тръмп, се повишава с 12,2% до 30,2 млрд. долара, а вносът нараства с 12,8%. Тръмп наложи неотдавна допълнителни вносни мита върху китайски стоки, като принуди Пекин да предприеме ответни мерки.
Последната сесия на борсата в Ню Йорк завърши с рекордно високо ниво на индекса Dow Jones Industrial Average, който напредна със 179,32 пункта, достигайки ниво от 26 966 пункта.
Отново Ройтерс съобщава, че САЩ и Китай подготвят нов кръг от преговори през следващата седмица в опит да намерят решение на търговския конфликт. Основните преговори се водят от американска страна от търговския представител Робърт Лайтайзър и финансовият министър Стивън Манучин, а от китайска – от вицепремиера Лю Хъ.
Двете страни вече са в контакт по телефона от почивните дни насам, когато американският президент Доналд Тръмп и китайският му колега Си Дзинпин се договориха за възобновяване на диалога, който беше прекъснат през май.