Азиатските борси не намериха единна посока в понеделник на фона на очакваната от инвеститорите среща на Федералния резерв на САЩ, която ще се проведе във вторник и сряда тази седмица, съобщава CNBC.
Индексите в континенталната част на Китай Shenzhen composite и Shenzhen component отчетоха спад съответно с 0,5% и 0,6%.
На борсата в Хонконг показателят Hang Seng напредна с 0,6% само ден след мащабните демонстрации в града, които продължиха дири и след замразяването на законопроекта за екстрадицията в Китай.
Инвеститор коментира пред CNBC, че ситуацията в Хонконг вероятно ще има ограничено въздействие върху пазарите, тъй като те са съсредоточени върху „по-голямата картина“ в момента.
„В момента пазарите са фокусирани върху две неща. Едното е търговското напрежение, което оказва по-голямо въздействие не само на Хонконг, но и на останалата част от региона и света. Второто нещо е срещата на Фед, която всички ще проследят много внимателно“, коментира Харън Шах, управляващ директор в Taurus Wealth Advisors.
Японският бенчмарк Nikkei 225 се повиши с минималните 0,03%. Topix се придвижи в посока надолу с 0,32%.
В Южна Корея измерителят Kospi се понижи с 0,24%, а австралийският ASX 200 – с 0,22%.
От данните, публикувани миналия петък, стана ясно, че темпът на нарастване на промишленото производство в Китай се е забавил до най-ниските си нива от 17 години насам до 5%, което е доста под очакванията на анализаторите за 5,5% повишение. Тези данни в контекста на търговската война със САЩ пораждат опасения за забавяне на икономиката на страната.
Ключовото събитие за инвеститорите през тази седмица определено е заседанието на Федералния резерв на фона на очакванията, че централната банка на САЩ скоро може да понижи лихвените проценти.
Все пак има и фактори, заради които централната банка на САЩ може да не намали лихвите. Това е наближаващата среща на Г20, на която САЩ и Китай поне теоретично могат да сключат търговско споразумение, желанието решенията на Фед да не изглеждат повлияни от Доналд Тръмп, както и избягването на риска увеличаването на лихвените проценти през декември миналата година да изглеждат като грешка в паричната политика.
„Мисля, че това, което ще научим през тази седмица, е колко търпелив смята да бъде Фед. Ще следим изявленията, за да видим дали централната банка продължава да използва думата „търпение“, смята Кристофър Смарт, директор макроикономически и геополитически изследвания в Barings.