fallback

Китай: Влиянието на американски мита върху икономиката ни ще е ограничено

Икономиката на САЩ също ще пострада от повишаването на митата, смята китайски регулатор

12:56 | 25.05.19 г.

Снимка: Ройтерс

Засилването на търговското напрежение от САЩ няма да разреши нито един от проблемите им, а ще създаде волатилност на глобалните пазари и ще навреди на световната икономика, смята високопоставени китайски финансов регулатор, цитиран от Bloomberg.

По-високите американски мита ще имат „много ограничено“ въздействие върху китайската икономика, дори ако САЩ вдигнат налозите до максималното равнище, и американската икономика също ще пострада от тях, заяви на форум в Пекин Гуо Шуцин, ръководител на китайския банков и застрахователен регулатор.

Гуо, който е и партиен секретар на Китайската народна банка, е най-високопоставеният представител на финансовия сектор в страната до момента, който е коментирал публично търговската война след влошаването на двустранните преговори по-рано този месец. Той предупреди спекулантите, че създаването на къси позиции за юана само ще им причини големи загуби.

Голяма част от износа на Китай може да бъде пренасочен към вътрешния пазар в момент, когато страната се насочва към стимулирана от потреблението икономика, посочи Гуо. Китай ще намери и нови чуждестранни пазари, като в същото време ще продължи да доставя много продукти на САЩ, тъй като вносителите ще пожелаят да споделят митническите разходи, а някои китайски стоки трудно ще бъдат заменени, допълни той.

Икономическо сътресение

Втората по големина икономика в света е изправена пред сериозно сътресение заради планираното от американския президент Доналд Тръмп повишаване на митата върху нейни стоки и произтичащата от влошаването на търговската война несигурност. Китайската народна банка предупреди, че търговското напрежение със САЩ може да дестабилизира глобалната икономика.

Американските ограничения за високотехнологичния износ към Китай ще повиши американския търговски дефицит, а отслабването на юана, породено от търговската война, карат американското правителство да търси начини за намаляване на последиците от по-високите мита, смята Гуо. Растящите цени може също така да коства на САЩ загуба на дългогодишното им предимство на ниска инфлация.

Предвид поевтиняването в последно време на китайската валута спекулантите, „които създават къси позиции за юана, неизбежно ще си навлекат огромна загуба“, предупреди Гуо и допълни, че е „смехотворно“ как развити страни отдавна искат по-голяма валутна гъвкавост, а когато юанът е станал по-пазарно ориентиран, някои от тях са проявили страх.

Оншорният и офшорният китайски юан са сред най-зле представящите се азиатски валути този месец.

Но местните компании и китайските граждани не са обхванати от паника заради волатилността, а икономическите основи на Китай ще гарантират, че поевтиняването на юана няма да продължи дълго, отбеляза Гуо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:48 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още