Китайските власти са направили безпрецедентни досега отстъпки в търговските си преговори със САЩ по редица въпроси, включително принудителния трансфер на технологии. Преговорите между двете страни продължават, като надеждите са, че скоро ще бъдат завършени с постигането на споразумение, коментира Ройтерс.
В същото време в четвъртък от китайското министерство на търговията съобщиха, че вицепремиерът Лу Хъ в петък ще проведе нови преговори с американския търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовият министър Стивън Манучин.
От ведомството посочиха, че е постигнат значителен напредък при предишните разговори, но все още остава много работа.
Администрацията на президента Доналд Тръмп наложи допълнителни мита върху китайски вносни стоки за 250 млрд. долара в опит да принуди Пекин да промени някои от търговските си практики. Сред основните искания на президента е това Китай да спре практиката за кражба на американска интелектуална собственост и принудителното прехвърляне на американски технологии към китайски компании.
Според представител на американската администрация преговарящите от страна на Пекин са направили значителни отстъпки, включително по отношение на технологичния трансфер.
Според него двете страни са постигнали напредък по писмените договорки, които целят да отговорят на притесненията на САЩ. Представителят допълва, че има значителна разлика в текстовете от последните преговори в сравнение с тези отпреди месец. Въпреки това обаче все още не е достигнато желаното ниво.
„Те говорят за принудителния трансфер на технологии по начин, по който не са говорили за него досега – както по отношение на мащаба, така и на спецификата“, заяви източникът, имайки предвид китайските преговарящи. Той обаче отказа да дава допълнителна информация.
По-рано Ройтерс съобщи, че двете страни работят по писмени споразумения в шест области – принудителния трансфер на технологии, правата върху интелектуалната собственост, услугите, валутите, земеделието и бариерите пред търговията извън митата.
Робърт Лайтхайзър и Стивън Манучин пристигнаха в Пекин в четвъртък за нов кръг от преговори, който ще продължи с разговори във Вашингтон следващата седмица.
Според източника преговорите ще се провеждат, докато има напредък по основните въпроси. „Може да продължи до май, юни. Никой не знае. Може да стане и през април, не знаем“, посочва друг представител на администрацията във Вашингтон.