Основните борсови индекси от Азиатско-тихоокеанския регион приключиха днешната сесия на червена територия на фона на засилващите се страхове от рецесия в САЩ, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на Токийската фондова борса Nikkei 225 изтри от стойността си 650,23 пункта, или 3,01%, като завърши деня на ниво от 20 977,11 пункта.
Акциите на SoftBank Group и Fanuc поевтиняха съответно с 5,01% и 3,84 на сто.
В Китай континенталният измерител Shanghai Composite се понижи с 1,97% до 3043,03 пункта, докато показателят на Хонконгската борса Hang Seng отчете спад от 610,10 пункта, или 2,10%, до 28 503,26 пункта.
Книжата на технологичната компания Tencent поевтиняха с повече от 3%.
В Южна Корея индексът Kospi отбеляза спад от 42,09 пункта, или 1,92%, до 2144,86 пункта.
Местният производител на микропроцесори SK Hynix отчете спад в стойността на своите книжа с 4,2 на сто.
Австралийският измерител ASX 200 се понижи с 69 пункта до 6126,20 пункта.
Основна причина за негативните резултати на азиатските борси е придобиващият все по-големи мащаби страх от рецесия в САЩ, както и негативните данни за европейския бизнес през март.
През този месец ръстът на американската икономика се забавя, като общият индекс на производството в частната икономика, изготвен от IHS Markit, се понижава до 54,3 пункта от 55,5 пункта от февруари.
Като цяло бизнес активността в промишления сектор на САЩ се забави до 21-месечно дъно, а активността в сферата на услугите - до двумесечно дъно. Индексът, който оценява самото производство, пък се срина до 33- месечно дъно от 51,6 пункта спрямо 52,7 пункта през февруари. За това забавяне на промишлената експанзия допринасят по-слабите нови промишлени поръчки, заетост и производство, посочва Markit.
От друга страна бизнесът в еврозоната се представя много по-лошо от очакваното през март на фона на най-бързото забавяне на заводската активност от близо шест години насам, повлияна от значителен спад в търсенето.
Общият индекс на мениджърите по поръчките PMI на IHS Markit показва на първо четене спад до 51,3 пункта през март спрямо окончателните 51,9 пункта за февруари. Това е значително под прогнозите на Ройтерс за леко ускорение до 52 пункта.
В същото време продължават търговски преговори между Пекин и Вашингтон. Очаква се по-късно през тази седмица предната група от американски преговарящи да посети китайската столица в нов етап от разговорите.
Очакванията са двете най-силни икономики в света да постигнат сделка през април въпреки несигурността, която продължава да влияе на настроението на инвеститорите.