fallback

Китайският търговски излишък със САЩ се сви почти наполовина през февруари

Износът на Китай се е понижил с 20,7%, което е най-големият месечен спад от три години насам

10:44 | 08.03.19 г.
Автор - снимка
Създател

Китайският търговски излишък със САЩ се е свил до 14,72 млрд. долара през февруари от 27,3 млрд. долара предходния месец, показват митнически данни, цитирани от агенция Ройтерс.

За двата месеца, взети заедно, излишъкът е на ниво от 42,1 млрд. долара.

Драстичното понижение през предходния месец се случва на фона на продължаващото търговско напрежение между САЩ и Китай. Негов инициатор бе американският президент Доналд Тръмп, който се надява с въвеждането на мита да свие търговския дефицит на страната си с Китай. Това обаче изглежда не дава резултат, поне що се отнася до 2018 г. По последни данни на американското търговско министерство от тази седмица дефицитът е достигнал рекордните 419,2 млрд. долара, което представлява 10-годишен връх.

Като цяло износът на Китай отбелязва значителен спад от 20,7% на годишна основа до 135,24 млрд. долара през февруари. Това е близо четири пъти над очакванията за свиване от 4,8%. Това е и най-големият годишен спад като цяло от февруари 2016 г. насам. Сред причините за понижението, освен търговския конфликт със САЩ, са и по-слабото световно търсене, както и почивните дни около Китайската нова година в началото на месеца.

За сравнение, през януари налице беше увеличение от 9,1%, съобщава tradingeconomics.com.

Китайският износ на алуминий и алуминиеви продукти е спаднал със 7,3% на годишна основа до 343 000 тона. Понижение има и при стоманените продукти – 6,8% до 4,51 млн. тона. Силно увеличение от 42,8% обаче има при износа на въглища.

Вносът в Китай също отслабва с 5,2% на годишна основа до 131,12 млрд. долара. Това също е под очакванията за спад от 1,4%. За сравнение, през януари понижението бе от 1,5%. Това е трети пореден месец на спад, като покупките на соя са намалели със 17,8% на годишна основа до 4,46 млн. тона – най-малкият месечен обем от четири години насам.

„По-справедливо е да погледнем данните за януари и февруари заедно, които отбелязват по-малко от 5-процентен спад спрямо миналата година. Това отразява влиянието на търговската война и също така забавянето на световната икономика“, посочва икономистът на Oversea-Chinese Banking Corp. Томи Сие, цитиран от Bloomberg. „Китай ще има трудности в търговията, тъй като на американския фронт е търговската война, а на европейския фронт икономиката настина отслабва“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:59 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още