Голяма част от основните борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион приключиха днешната сесия на зелена територия въпреки забавянето на промишлената активност на Китай, която удари тригодишно дъно през февруари, съобщава CNBC.
На китайските пазари бенчмаркът на борсата в Шанхай Shanghai Composite прибави 53 пункта, или 1,80%, завършвайки деня на равнище от 2994 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng отчете ръст от 166,12 пункта до 28 799,30 пункта.
Промишлената активност в Китай се забавя до тригодишно дъно през февруари, тъй като поръчките за износ са намалели с най-бързи темпове от глобалната финансова криза насам, подчертавайки задълбочаващите се пукнатини в икономиката, която се сблъсква със слабо търсене на вътрешния и на външния пазар.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в сектора на промишлеността спадна до 49,2 пункта през февруари спрямо 49,5 пункта, отчетени през януари. Това забавяне на активността в сектора се случва за трети месец подред според данни на Националното статистическо бюро. За сравнение, анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха запазване на активността на нивата от януари. Като цяло производствената активност в Китай отслабва от май миналата година насам.
В същото време компанията, която стои зад световния индекс MSCI, заяви, че ще увеличи четири пъти тежестта на китайските континентални акции, които са включени в нейните глобални измерители по-късно през годината от 5% на 20%, като се очаква по този начин да привлече повече от 80 млрд. долара свежи средства към втората по големина икономика в света.
На Токийската фондова борса измерителят Nikkei 225 се повиши с 217,53 пункта, или 1,02%, до 21 602,69 пункта, а акциите на корпорацията SoftBank Group поскъпнаха с 1,41 на сто.
В четвъртък Financial Times съобщи, че индустриалното производство на Япония е отчело своя най-голям спад за годината, като в същото време и продажбите на дребно в страната на изгряващото слънце са се разминали с прогнозите.
Индустриалното производство в Япония се свива с 3,7% на годишна база през януари, разминавайки се с консенсусната прогноза за спад с 2,5%.
В същото време южнокорейският индекс Kospi приключи със спад от 1,76% до 2195,44 пункта на фона на преждевременно завършилата среща между американския президент Доналд Тръмп и лидера на Северна Корея Ким Чен Ун, които не успяха да постигнат споразумение относно ядреното разоръжаване.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 отчете ръст от 0,38% до 6192,70 пункта, а акциите на Westpac и Commonwealth Bank of Australia поскъпнаха съответно с 0,19% и 0,54 на сто.
Инвеститорите продължиха да следят и развитието при търговските преговори между САЩ и Китай.
Икономическият съветник на Белия дом Лари Кудлоу заяви в четвъртък пред CNBC, че двете страни са постигнали „фантастичен“ напредък в разговорите и са напът да отбележат „забележителна, историческа сделка“.
От друга страна финансовият министър на САЩ Стивън Манучин сподели, че наистина е постигнат „значителен напредък“, но добави, че има още работа преди постигане на споразумение.