Почти всички основни индекси от борсите в Азиатско-тихоокеанския регион завършиха днешната сесия с повишения въпреки занижените прогнози за състоянието на глобалната икономика, съобщава CNBC.
В Китай континенталният бенчмарк Shanghai Composite прибави 0,41% към стойността си и приключи деня на ниво от 2591,69 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се повиши с 0,31 на сто до 27 091,33 пункта.
На Токийската фондова борса индексът на сините чипове Nikkei 225 отбеляза спад от 0,09% до 20 574,63 пункта.
В сряда излезе информацията, че основният доставчик на американската технологична компания Apple Japan Display води преговори за получаване на финансова помощ заради разочароващите продажби на iPhone XR. Това изстреля цената на акциите на японската компания нагоре, но в днешната сесия тяхната стойност се понижи с 5,26%.
В Южна Корея измерителят Kospi отчете ръст от 0,81 на сто до 2145,03 пункта.
Акциите на производителя на микропроцесори SK Hynix поскъпнаха с 5,54% въпреки отчета за тримесечието, който не можа да оправдае очакванията на анализаторите.
Австралийският индекс ASX 200 се повиши с 0,38% до 5868,70 пункта, като компаниите от енергийния сектор прибавиха общо над 2% към стойността на своите книжа.
В Австралия бяха публикувани данните за трудовата заетост за декември, които надминаха очакванията на специалистите.
През последния месец на 2018 г. са били създадени общо 21 600 нови работни места, което е повече от първоначално прогнозираните 16 500. Коефициентът за безработицата е достигнал ниво от 5,0% на фона на очакваните 5,1 на сто.
„Пазарът на труда в Австралия в момента е доста силен“, отбелязва Пол Блокзъм, старши икономист в HSBC, като добавя: „Ако сте тук и си търсите работа, сега е точното време“.
Като цяло настроенията по време на сесията изглеждаха несигурни, тъй като остават много въпросителни около търговските преговори между САЩ и Китай, особено след новината, че Вашингтон са отменили търговска среща с китайски представители.
Икономическият съветник на Белия дом Лари Кудлоу отрече срещата да е била отменяна, споделяйки, че не са били планирани никакви допълнителни разговори преди посещението на китайския вицепремиер Лу Хъ през следващата седмица.
В понеделник Международния валутен фонд снижи прогнозата си за развитието на световната икономика, като прогнозира, че тя ще нарасне през 2019 г. с най-слаби темпове от три години насам и предупреди, че търговското напрежение от последните месеци ще доведе до допълнителни проблеми.
При второто си понижение за последните три месеца организацията обвинява за негативния тренд преди всичко понижаващото се потребление в Европа и неотдавнашните сътресения на финансовите пазари.
Фондът прогнозира глобален растеж от 3,5% за тази година, под предишната прогноза за 3,7% от октомври и под ръста за 2018 година.
От друга страна германският канцлер Ангела Меркел заяви, че са необходими реформи в МВФ и Световната банка, за да се възстанови доверието в световната финансова система.
“Дълго време страни с развиваща се икономика като Китай и Индия влияеха върху световната икономика много силно, а когато съществуващата система отнема твърде дълго време за реакция, последиците са, че останалите страни стават забележими чрез нови институции“, подчерта Меркел.